1000 Suriyeli mülteciye sağlık taraması yapıldı Haberler
10.1.2016 20:59:23

Halklar arasında kamusal dostluk ve dayanışma duygusunu geliştirmek/güçlendirmek ve toplumsal-siyasal felaketler ve toplumsal bir felakete dönüşen doğa olayları karşısında halkların birbiriyle dayanışmasına aracılık etmek üzere İzmir’de Prof. Dr. Cem Terzi’nin başkanlığında kurulan Halkların Köprüsü Derneği Suriyeli mültecilerle ilgili dayanışma çalışmalarını sürdürüyor.

 

Halkların Köprüsü Derneği gönüllüleri, bugün Torbalı’da toplamda yaklaşık 1000 Suriyeli mültecinin mevsimlik işçi olarak barındığı 4 çadır alanında sağlık taraması gerçekleştirdi.

 

Dernek binasında buluşan gönüllüler çadır alanlarında sağlık taramasına başlayıp çalışmalarını akşama doğru tamamladılar.

 

Sağlık elemanı, tercüman ve raportörlerden oluşan gruplar, çadırları ziyaret ederek sağlık durumları ve yaşam koşullarına ilişkin tespit yaptılar. Bu sırada bir çadır poliklinik haline getirilerek hastalar tedavi edildi. Gönüllü eczacıların da yer aldığı sağlık taramasında ilaçlar hastalara ulaştırıldı.

 

Torbalı’daki tarlalarda günlüğü 25-30 liraya çalışan Suriyeli mülteciler yolu, suyu ve elektriği olmayan çadırlarda ve yıkıntı binalarda barınıyorlar. Soğuk hava ile birlikte çok sayıda çocuğun yaşadığı çadırlarda, yaşam şartları güçleşiyor. Halkların Köprüsü Derneği saha taramasından elde edilen bilgiler doğrultusunda yaşamsal ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çabalarını devam ettirecek.

 

25 araçla 100’e yakın gönüllü ile gerçekleşen sağlık taraması, yapılan gönüllü çalışmalardan sonra geleneksel hale getirilen toplu fotoğraf çektirimiyle sona erdi. 

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Yorumlar...