İzmir’in görülmeyen yüzü ‘Naylon Barınaklar’ Portreler...
21.3.2012 13:39:05

Tahir Ün’ün fotoğraf sergisi ‘Naylon Barınaklar’, Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi’nde sanatçının ve izleyicilerin katılımıyla açıldı.
 
Bu belgesel proje, 2009 yılındayüzde 95’ini Roman nüfusun oluşturduğu yaklaşık üç bin kişinin, yaşamlarını göçebe koşullarda naylon ve kartondan yaptıkları barınaklarda sürdürdüğü İzmir ve civarında bulunan 3 bölgede gerçekleştirilmiş. Bu bölgelerden biri kent merkezinde, Karşıyaka Örnekköy Mahallesi’nde Örnekköy Spor Tesisleri ile dere kenarı arasında kalan koruluk alandaki yerleşke. Buradaki barınakların sık sık Karşıyaka Belediyesi tarafından yıkıldığı ve yeniden yapıldığı bilinmekte. Diğeri ise, Urla Sıra Mahallesi civarındaki oluşum. En büyük ve önemlisiyse, Bayındır’daki Çırpı semtindeki.
Çırpı’daki yerleşke, 2007 yılında “Türkiye’nin Etiyopyası” olarak gazetelerin bazılarına manşet olmuştu.
 
Proje, bu üç yerleşkede 2007’den bu yana çok fazla değişmeyen yaşam-mekan koşullarına tanıklık etmekte.
 
 
Türkiye'de ilk kez Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi’nde sergilenmekte olan ‘Naylon Barınaklar’ sergisi 27 Nisan’a kadar izlenebilecek.
 
Tahir Ün Naylon Barınaklar Fotoğraf Sergisi
(9 Mart-27 Nisan 2012)
Galeri: Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi
Gürsel Aksel Blv. 43/C Güzelyalı-İzmir
iletişim; 0232.247 12 47  www.cizgelikedi.com 
 
Tahir Ün
Tahir Ün, 1960 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini bitirdi. 1979-1982 yıllarında Ankara Fotoğraf Sanatı Derneği’nde (AFSAD) yönetim kurulu üyesi ve Fotoğraf Sanatı Kurumu kurucu üyesi olarak fotoğraf örgütlülüğü için hizmet verdi. Çağdaş Sanat Merkezi ve Kara Elmas Üniversitesi' nde fotoğraf eğitmenliği yaptı.
Ankara'da Yansıma Yayınevi'ni kurarak “Türk Fotoğraf Sanatı” konulu kartpostal serisini ve çeşitli araştırma-inceleme kitapları yayınladı. Makaleleri, Milliyet Gazetesi, Evrensel Dergisi gibi yayın organlarında yer aldı.
“Gizli Bir Fotoğrafın İçeriğinin Şiirsel Anlatımı” adlı bir şiir kitabı ve “Düşlenmiş Manzaralar/Değişiklik Anları” adlı fotoğraf albümü yayınlanmıştır.
Fotoğraf Dünyası, fotografya.net gibi dergilerin yayın kademelerinde yer almış, bir süre Kül Edebiyat, Sanat ve Düşün Dergisi'ni yayınlamıştır.
Fotoğrafın yanısıra, yeni medya sanatlarıyla da ilgilenmektedir. Bugüne değin 7’si yurtdışında olmak üzere, 19 kişisel sergi açmıştır.
İzmir'de yaşamaktadır. Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde eğitmenlik yapmaktadır.
 
Sergi afişi için tıklayınız >>
 
0
Yorumlar...