‘Su ve gıda güvenliği’ temel insan hakkıdır Ekoloji
22.3.2012 14:40:26

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada önümüzdeki yıllarda "içme suyu ve gıda ihtiyacının karşılanmasının, karşı karşıya kalınan en önemli sorunlardan biri olacağına" dikkat çekti.

Ziraat Mühendisleri Odası lokalinde yapılan basın toplantısına TMMOB’a bağlı odaların İzmir şubelerinin yöneticileri katıldı. TMMOB İKK adına açıklamayı Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve TMMOB İKK Sekreteri Ferdan Çiftçi yaptı.
 
Çiftçi, “Bugün gezegenimizde yaşayan 7 milyar insanın yüzde 15’i (1 milyar) yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıyadır. Artan nüfus, gelecek 50 yıl içerisinde gıda ihtiyacını iki katına çıkaracaktır. Gıda üretiminin artırılması için ise “su” en önemli unsurlar arasında yer alır. Sorunun önemi nedenliyle de bu yıl Dünya Su Günü teması ‘Su ve Gıda Güvenliği’ olarak belirlenmiştir” dedi.
 
Su güvenliğimiz tehdit altında
 
Herkesin besin ihtiyacını karşılayabilmek için, öncelikle yeterli ve uygun kalitede suyun güvence altına alınması gerektiğine vurgu yapan Çiftçi, “Su eksikliği özellikle gıda ve geliri tarıma bağlı olan bölgelerde açlık ve düzensiz beslenmenin ana kaynağıdır” dedi.
 
Çiftçi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Temmuz 2010’da, temiz içme suyu ve besin güvenliğini insan hakkı olarak ilan ettiğine işaret ederek, "Su bir yaşam hakkıdır. Ücretini ödeyemeyenlerin elinden alınabilecek ticari bir mala dönüştürülemez. Su ticarileştirilemez" ifadesini kullandı.
 
Ülkemizde izlenen yönetim politikaları nedeniyle yurttaşların sağlıklı, ucuz, güvenilir ve sürdürülebilir şekilde suya ulaşımının, yani su güvenliğinin tehdit altında olduğunu belirten Çiftçi İzmir’in de bu tehdit altında olduğuna dikkat çekti.
 
İzmir’de su politikaları değiştirilmeli
 
Çiftçi, İzmir’in su kaynaklarının kısıtlı olduğu bilinmesine rağmen, içme - kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasında yapılan yanlışlıklara vurgu yaparak şunları söyledi:
 
“Çamlı Barajı'nın yapımı engellenmekte; altın madenciliği faaliyeti İzmir halkının su güvenliğine tercih edilmektedir. İçme ve kullanma suyu elde edilebilecek yüzeysel su kaynaklarının kullanılmasında hayati bir öneme sahip olan koruma alanları, mevzuat değişiklikleriyle daraltılmakta bu alanlar yapılaşmaya açılmak istenmektedir. İzmir’in su ihtiyacının üçte birini tek başına sağlayan Tahtalı Barajı Havzasındaki koruma kararları değiştirilmeye, yapılaşma kısıtları azaltılmaya çalışılıyor. Su varlığımızın oluşumunda belirleyici rol oynayan orman alanları yeraltı ve yerüstü sanayi faaliyetleri, 2B yasaları ve kötü ormancılık uygulamalarıyla tahrip edilmektedir.”
 
Çiftçi, “TMMOB İzmir İKK olarak, 22 Mart Dünya Su Günü nedeni ile ülkemizin, kentimizin ve kentlimizin doğal varlıklarının korunmasını, temiz içme suyu ve gıda güvenliğini esas alan yönetim ve çevre politikalarının hayata geçirilmesi konusundaki kararlıyız” diyerek açıklamasını tamamladı.

0
Yorumlar...