Termik yapma boşuna, yıkacağız başına Ekoloji
6.5.2012 22:04:58

Aliağa’da kurulmak istenen, İzmir ve Manisa çevresini etkileyecek termik santrallere (7 adet) karşı binlerce kişi "termik yapma, istemiyoruz" mitingi yaptı.
 
Sabahın ilk saatlerinde İzmir ve çevre ilçelerden Aliağa’ya gelen yaşam savunucuları, Aliağa Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. Miting sırasında sık sık termik santral karşıtı sloganlar atılırken en fazla atılanı ise "Termik yapma boşuna, yıkacağız başına" sloganı oldu.
 
1 Milyon İzmirli Termik Santrallere Karşı Platformu tarafından düzenlenen, İzmir ve çevresindeki bütün çevre örgütlerinin, sol siyasi partilerin ve derneklerin katıldığı miting yaklaşık 6 saat sürdü. Aliağalı balıkçılar ise teknelerine termik santral karşıtı pankartlar açarak mitinge denizden katıldılar.
 
Mitingde ayrıca 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan da anıldı.
 
Yaşamı savunmak için buradayız
 
Mitingde ilk konuşmayı 1 Milyon İzmirli Termik Santrallere Karşı Platformu adına Cemal Topçu yaptı. İzmir'in yenilenebilir enerji kaynakları açısından çok şanslı bir kent olduğunu ifade eden Topçu, termik santrallerin ise fosil yakıtlarla işlediğini, insan ve çevre sağlığı ile ekosistemde geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlar yarattığını belirterek, "Yaşamı savunmak için buradayız. Termik santralleri istemediğimiz için buradayız” dedi.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adına konuşan İstanbul bağımsız milletvekili Levent Tüzel ise yaptığı konuşmada 6 Mayıs 1972’de idam edilen Denizlerin kavgasının bugün Aliağa’da termik santrallere karşı sürdürüldüğünü dile getirerek, “Kapitalizme, sermayeye karşı bu mücadele her alanda sürdürülecektir. Biz kapitalizme karşı yaşamı savunuyoruz” dedi.
 
Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da termik santrallere karşı olduklarını, bu mücadelede sendika olarak her düzeyde yer alacaklarını ve termik santralleri kurdurmayacaklarını belirterek, “Aliağa, termik santrali değil, yeni bir tek sanayi tesisini bile kaldırmaz, bu santraller yapılmamalı” diye konuştu.
 
Ruhsatı vermek utançtır
 
Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ise 22 yıl önce de böyle bir tehditle karşı karşıya kalındığını, ancak verilen mücadele ile bunu engellediklerini, bugün de buna izin vermeyeceklerini söyledi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur da yaptığı konuşmada hiçbir belediyenin bu santrallere izin vermemesi gerektiğini belirterek, "Bu ruhsatı veren belediyeler karanlıkta yaşar. Buradan sesleniyorum; Ey belediye başkanları, 22 yıl önceki namus, şeref sahipleri olarak o ruhsatları iptal etmenizi istiyorum. Bu ruhsatı veren sizlerle aynı partiden olsak da sizlerle beraber değilim, bu utanca sahip değilim” dedi.
 
AKP, Türkiye’yi kirli teknolojilerle donatıyor
 
“AKP Türkiye’yi kirli enerjiler ile donatıyor” diyen Eşitlik ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Ferdan Ergut mitingde yaptığı konuşmada özetle şu görüşlere yer verdi: İzmir’de rüzgâr, güneş, jeotermal açısından büyük potansiyel var ama kullanılmıyor, yatırım yapılmıyor. AKP’nin politikasında emek, insan, doğa yok. AKP Aliağa’ya baksın ve demokrasi mücadelesinin nasıl olduğunu görsün. Emek, barış ve özgürlük mücadelesiyle çevre mücadelesi bir kanala akmalı ve bu kanal siyasetin tam merkezinde olmalı.” 
 
Yeşiller Partisi Eşsözcüsü Ümit Şahin de yaptığı konuşmada termik santrallere ruhsat verenlerin bunun vebalinin altından kalkamayacaklarına dikkat çekti ve “Termik santrallere izin verirsek bu bölgede çevre ve doğa adına bir şey kalmayacak. Petro kimya endüstrisi, demir çelik endüstrisi burada zaten yaşamı yok ediyor. Termik santraller de yapılırsa, küresel ısınmaya da olumsuz katkısıyla birlikte çevreyi yok edecekler. Gerzeliler 4 senedir direniyor, 1 yıldır da bölgede kamp yapıp şirketi sokmadılar. Çevre ve Orman Bakanlığı bölgenin orman alanı olması sebebiyle ÇED’i reddedecekmiş. Aliağa’da da termik santraller ancak bu şekilde durdurulabilir.”dedi.
 
Ömer Madra ise, termik santrallerin sadece Aliağa'yı değil, dünyanın birçok bölgesini etkileyeceğini vurgulayarak şöyle dedi: "Mitinge katıldım eve gidip bir sene sonraki mitingi beklemek olmaz. Hergün yeniden tekrarlanacak bir mücadele bu."
Daha sonra 22 yıl önce santral projelerine karşı mücadele eden belediye başkanları ve siyasiler kürsüye geldi.
 
Konuşmalardan sonra ise Ahmet Gülşen, Ena Laika, Entu, Eski Bando, Gadjo Ensemble, Mecaz, No Name ve Zigzag sahne aldı. Miting akşam saatlerinde sona erdi.

 

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Yorumlar...