“Akademisyenlerin sözlerinin altına imza atıyoruz” Haberler
18.1.2016 14:28:12

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildirisine imza attıkları için gözaltı, soruşturmalar ve linç kampanyalarına maruz kalan akademisyenlerle dayanışma için akademisyenlerin bildirisine imza atanlar, kendileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundular.

"Biz de bu suça ortak olmak istemiyoruz. Akademisyenlerin sözlerinin altına imza atıyoruz" diyenler, eş zamanlı olarak  bugün saat 11:00'de, İstanbul (Çağlayan) Ankara ve İzmir  adliyelerinde kendileri hakkında suç duyurusunda bulundular. 

İzmir de yapılan çağrı sonrası iki gün gibi kısa sürede düşünce ve ifade özgürlüğünden yana olan 89 kişi, kendileri hakkında suç duyurusunda bulundu. DİSK, KESK, TMMOB İKK, TTB üyeleri,  Çankaya ve Foça eski belediye başkanları, yazar, mühendis, avukat, tıp doktoru, psikolog, eğitimci, emekli, işsiz,  barış aktivistleri, siyasi parti temsilcileri İzmir Adliyesi’ne gelerek topluca suç duyurusunda bulundular.  Ayrıca belirlenen saate yetişemeyip geç kalan kişilerin de olduğu görüldü.

Yapılan suç duyurusu, kamuoyuyla paylaşıldı. Türkcan Baykal tarafından kamuoyuna açıklanan suç duyurusu metni şöyle:

İstanbul/Ankara/İzmir C. Başsavcılığına,

İlgi: Kendimiz hakkında suç duyurusu

89 farklı üniversiteden 1.128 akademisyenin yayınladıkları bildiride yer alan şu sözler nedeniyle soruşturma açıldığını öğrendik.

“Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşları Sur'da, Silvan'da, Nusaybin'de, Cizre'de, Silopi'de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkum etmekte. Yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükler ihlal edilmektedir. Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesi, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerine giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz. Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin vatandaşları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar, siyasi partiler, Meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.”

Bu sözlerin altına biz de imzamızı atıyor, doğacak yasal sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bildiriyoruz.

 

0
1
2
3
4
5
Yorumlar...