Hrant için adalet için barış için direnişe devam Haberler
19.1.2016 22:13:36

Hrant Için, Adalet Için, Barış Için Direnişe Devam

İzmir Emek, Demokrasi ve Barış Güçleri, Hrant Dink’in katledilişinin 9. yılında “Unutmadık, unutturmayacağız” şiarıyla pankartlar, meşaleler, dövizlerle biraraya gelerek anma yaptılar ve adalet arayışlarını tekrar haykırdılar.

DİSK, KESK, TMMOB, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin bileşimiyle oluşturulan İzmir Emek, Demokrasi ve Bariş Güçleri’nin çağrısıyla bir araya gelen İzmirliler, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde buluştu. Çok sayıda sivil ve resmi polis, Cadde girişinde abluka oluşturdu. Polisin ses aracını içeriye almayacağını diretmesi üzerine kurum temsilcileri, açıklama yapmak için ses sistemi kurmak için bu süreye kadar bekleme kararı aldı. Ses sistemi kuruluna kadar Cadde girişinde pankartlar, dövizler açılarak, meşaleler yakılarak sloganlar atıldı.

Ses sisteminin kurulmasıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne geçildi. Burada İzmir Emek, Demokrasi ve Bariş Güçleri adına yapılan basın açıklamasını TMMOB İl Koordinasyon Kurulu sekreteri Melih Yalçın yaptı.

Ceza Yerine Ödüllendirildiler

Yalçın, açıklamasına “bu cinayetin üzerinden oyalama ve yalanlar ile dolu tam dokuz uzun yıl geçti, ama adalet arayışımız hala sürüyor” vurgusu yaparak başladı. Yalçın dokuz yıllık sürede yaşananları özetleyerek, “Hrant’ı açıkça hedef gösterenler, tehdit edenler, öldür diyenler, pusu kurup erkete bekleyenler ise cezasız kaldılar. Daha da ötesi bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes ödüllendirildi: Terfi ettirildi, istihbarat daire başkanı ve vali yapıldı, meclise alındı, ombudsman ya da bakan yapıldı” dedi.

Yalçın, oynanan oyunlara ragmen hakikatin, “başta MİT ve Genelkurmay olmak üzere, polis, asker, yargı, bürokrasi  dolayısıyla da tüm bu devlet kurumlarının bağlı olduğu siyasi iktidar, yani AKP iktidarı, Hrant’ın hedef haline getirilmesinde, öldürülmesinde, öldürüldükten sonra ise faillerin üzerinin örtülmesinde doğrudan sorumlu” olduğuna dikkati çekti.

Bebekten Katil Yaratan Karanlık Büyüdü

“Geride kalan dokuz yılda ‘bir bebekten katil yaratan karanlık’ nefret ve kandan beslenerek günden güne daha büyüdü” vurgusu yapan Melih Yalçın sözlerini “Yüz yıldır bu topraklara bir karabasan gibi çöken bu iklim, Roboski’de, Gezi’de, Soma’da, Suruç’ta, Ankara’da, Sur’da, Cizre’de, Silopi’de, Sultanahmet’te katliamlarına devam ediyor” ifadeleriyle sürdürdü.

Hrant’tan Tahir Elçi’ye İşletilen Medya Süreci Şimdi de Akademisyenlere İşletiliyor

Hrant’ın katlinde egemen ideolojinin, devletin bir aygıtı olarak medyanın da büyük bir sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Yalçın, medya tarafından Hrant’ı ölüme götüren sürecin Tahir Elçi’nin öldürülmesinde aynı şekilde işletildiğine dikkat çekerek aynı sürecin şimdi de akademisyenler için işletildiğini belirterek Hrant’ın katline yol açan meşum 301, bugün yeniden hortlatılarak barış ve demokrasi savunucularını susturmanın keskin kılıcı haline geldi” dedi. 

Korku Rejimine Teslim Olmayacağız

“Hrant’ın kanı hala yerde duruyor” diyen Yalçın, her şeye rağmen bu ülkenin özgürlük, insan hakları, barış ve demokrasiden yana, akıl ve vicdan sahibi insanlarının ısrarla adalet talep etmeye ve bu cinayetin aydınlatılması için mücadeleye devam edeceğini belirtti. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu sekreteri Melih Yalçın,”hiçbir şekilde bugün AKP’nin ve Sarayın, ülkede istisnasız herkesi iradesizleştirip sustururarak, her türden gericiliği egemen kılarak yaratmak istedikleri korku rejimine teslim olmayacağız. Çünkü çok iyi biliyoruz biz direnmedikçe bu ülkenin karanlıklardan aydınlığa çıkması; 1915 den Roboski’ye Soma’ya, Suruç’a, Ankara’ya, Sur’a ve Cizre’ye kadar yaşanan tüm acıların son bulması mümkün olmayacaktır. O Halde Hrant için, Adalet İçin, Barış İçin Direnişe Devam” sözleriyle açıklamasını tamamladı.       

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Yorumlar...