Uğur Mumcu İzmir’de anıldı Haberler
23.1.2016 18:24:46

24 Ocak 1993'te evinin önünde aracına yerleştirilen bombayla katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 23. yılında da İzmir’de panel, gösteri ve yürüyüşlerle anıldı.

İlk olarak Konak Belediyesi,  “Uğur Mumcu: Türkiye’de Basın Özgürlüğü ’Can Dündar, Erdem Gül” konulu panelle andı. BirGün Gazetesi’nden Barış İnce, Gazete Port’tan Mustafa Hoş ve gazeteci Burcu Karakaş’ın konuşmacı olarak katıldığı panel, Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde yapıldı.

TMMOB, KESK, DİSK ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ile birçok kurumun destek verdiği işbirliği ile düzenlediği ikinci etkinlik ise Kıbrıs Şehitleri Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünden başlayan Vasıf Çınar Meydanı’nda son bulan yürüyüş şeklinde oldu. Ayrıca Vasıf Çınar Meydanı’nda “Uğursuz Yıllar” isimli fotoğraf sergisi açıldı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden başlayan yürüyüş, Vasıf Çınar Meydanı’na kadar sloganlarla sürdü. Yürüyüşe milletvekilleri, belediye başkanları, kurum temsilleri yanında vatandaşlarda katıldı. Yürüyüş sonrasında meydanda, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, gazeteci Serdar Kızık, babasını Sivas katliamında yitiren şair Behçet Aysan’ın kızı yazar Eren Aysan ile  Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe birer konuşma yaptılar.

Ülkemiz açık hava mezarlığına döndü

Eren Aysan konuşmasında acıların dinmediği yıllar geçirdik. Yılladır süren ve 7 Haziran’dan sonra başlayan katliamlarla gencecik insanlarımızı canlarımız kaybettik. Ülkemiz açık hava mezarlığına döndü. Uğur Mumcu simge bir isimdi. Yitirdiğimiz canlarımız, onlar hayatta olsaydı bambaşka bir ülke olacaktı. Yitirdiklerimizin ölüm tarihlerinde bugün çabuk bitsin derim hep. Az kişiyiz ama nitelikliyiz” dedi.

Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe ise “Ne yazık ki canlı yayınlarda gözlerimizin içine baka baka Suruç’ta, Ankara’da, Tahir Elçi katliamları gibi yanı başımızda arkadaşlarımızı kaybettim. Bu kadar karanlık, umutsuz konuştuğumu düşünmeyin. Ama bir zulmün sonu vardır. Ateş düştüğü yeri yakmayacaksa sıranın bize gelmesini beklemezsek umut oradadır. Ben attığım her adımda Metin olsaydı ne yapardı diye düşünürüm” ifadelerini kullandı.

 

0
1
2
3
4
5
Yorumlar...