Öğrenciler: Baskılara karşı direnişi büyüteceğiz Haberler
29.1.2016 15:04:58

Son bir yıldır öğrencilere karşı baskının her geçen gün artmasına, ailelerin de korkutulması suretiyle bu baskının ailelere doğru genişletilmesine karşı öğrenciler, veliler, İzmir Milletvekili ve Eğitim Sen ortak bir açıklama yaptı.

Eğitim Sen izmir 3 No'lu Üniversiteler ve KYK Şubesi'nde yapılan basın açıklamasına, Ege Üniversitesi'ndeki soruşturma ve baskılara karşı Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler, öğrenci velileri, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve Eğitim Sen İzmir 3 No'lu Üniversiteler ve KYK Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ümit Akıncı katıldı.

Öğrenciler, yaşadıklarını basın açıklaması ile yaparken veliler, milletvekili ve sendika başkanı konuşma yaptılar. Öğrenciler adına basın açıklamasını Tuana Uğuz okudu. 

Ege Üniversitesi özgürlük ortamını tahrip etti

Uğuz, 20 Şubat 2015 günü Ege Üniversitesinde yaşanan olayları fırsat bilen üniversite yönetiminin ‘güvenlik önlemi’ adı altında birçok uygulamaya başvurduğunu, uygulamaların tehditkar olmakla birlikte Ege Üniversitesinin özgürlük ortamını tahrip ettiğine dikkat çekti. Uğuz, “güvenlik önlemi adı altında üniversite ve fakülte giriş-çıkışlarına turnikeler dikerek kampüsü adeta açık cezaevi haline getiren üniversite yönetimi en demokratik en barışçıl talepleri dile getirmek isteyen üniversitelilerin üzerinde katı polisiye tedbirler aldı. Fakülteleri birbirinden ayırmak için kampüsün her yanına çitler çekildi” dedi.

Üniversite yönetiminin keyfi yönetim anlayışında ısrar ettiğini üniversite çalışanlarını dahi sivil polisler tarafından göz hapsi altına aldırttığını ve çalışanlar hakkında da birçok disiplin soruşturması başlattığını hatırlatan Uğuz, Kampus içerisinde yapılan sanatsal, kültürel, bilimsel tüm faaliyetler yasaklandı. Tüm bu yasaklar karşısında çeşitli etkinliklerle tepkisini dile getirmek isteyen, yaşam alanlarına, üniversiteyi üniversite yapan değerlere sahip çıkmak ve yeniden var etmek isteyen üniversiteliler hakkında yüzlerce disiplin soruşturması açıldı. Açılan soruşturmaların gerekçeleri ise balon şişirmek, kitap okumak, halay çekmek, fidan dikmek gösterilirken bu gerekçeler ile üniversitelilere okuldan uzaklaştırma cezalan verildi. Bu etkinliklere dahil olan üniversiteliler kampüse giriş-çıkışlarda polis veya özel güvenlik birimleri tarafından kimlik sorgusuna tutuldu ve gerekçesiz göz altılara maruz kaldı” bilgilerini aktardı.

Üniversite barıştır, üniversite biat etmez 

Üniversite yönetiminin öğrenci-okul arasında gizli kalması gereken bilgileri emniyetle paylaşarak aileleri de polis üzerinden baskı altına almaya çalıştığına dikkat çeken Uğuz, “Yönetim ile öğrenci arasında sözde gizlilik esası ile verilen disiplin cezaları emniyet ile paylaşıldı ve aranan ailelere 'Çocuğunuz derslere gitmiyor, kaç ay uzaklaştırma cezası var, okuldan atılacak, terör örgütüne üye, böyle giderse tutuklanacak’ diyerek tehdit” edildiklerini aktardı.

Baskılara rağmen akademisyeniyle öğrencisiyle direnişi büyütmeye devam edeceklerine vurgu yapan Uğuz, “Üniversite aklı; bilimi, doğayı, barışı savunmaktır. Bizleri baskı altına almaya çalışan Ege Üniversitesi yönetimine ve İzmir Emniyetine bir kez daha hatırlatıyoruz. Üniversite barıştır. Üniversite biat etmez. Üniversiteliler direnmekten vazgeçmez” ifadelerini kullandı.

Uğuz, açıklamadan sonra eylemlerde okulun güvenlik görevlilerinin tuttuğu, tutanaklar, üniversite yönetiminin açtığı soruşturma ve verilen cezalardan örnekler dağıttı.

Üniversiteler kimsenin konuşamadığı yerler haline geldi

Öğrenciler adına yapılan açıklamadan sonra söz alan velilerden İlknur Tavşan, “Evlerimize gelip arama yapılıyor. Polis, çocuklarımızın terörist olduğunu yakında tutuklanacaklarını söyleyerek bizi korkutuyorlar” derken; Bayram Duran da “Üniversite, fikir özgürlüğü olması gereken yerlerdir. Fakat artık üniversiteler kimsenin konuşamadığı yerler haline geldi” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır Öğrencilere açılan soruşturmaların geri çekilmesi gerektiğini belirterek, bu uygulamalara karşı öğrencilerin yürüttüğü mücadelenin yanında olduklarını söyledi.

Eğitim Sen İzmir 3 No'lu Üniversiteler ve KYK Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ümit Akıncı’da , “Akademisyenlere ve öğrencilere karşı yapılanlar birbirlerine benziyor ve aynı yerden kaynaklanıyorlar. Eğitim Sen olarak akademik, idari ve teknik personel, taşeron çalışanlar ve öğrencilerle üniversitelerdeki baskı ortamına karşı birlikte mücadeleyi önemsiyoruz” dedi.

0
1
2
Yorumlar...