Savaşa Karşı Kardeşlik Zinciri Haberler
7.2.2016 14:20:22

İzmir Barış Bloku, barış için etkinliklerini kesintisiz sürdürüyor. Bu sabah barış için imza atan akademisyenlerle dayanışma sofrası kuran İzmir Barış Bloku, öğleden sonrada Karşıyaka’da Savaşa, Ölümlere, Katliamlara ve Yok Sayılmaya Karşı Barışa El Ver!” şiarıyla insan zinciri oluşturulmasını örgütledi.

Akademiye düşen hakikati dile getirmektir

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifiyle dayanışma kahvaltısına akademisyenler yanında HDP İzmir il eş başkanı, CHP İzmir il sekreteri, İzmir Kadın Platformu, Barış İçin Kadın Girişimi, İnsan Hakları Derneği, Halkların Köprüsü Derneği, İMECE Dostluk ve Dayanışma Derneği, Demokrasi Dostluk Dayanışma Derneği temsilcileri de katılarak dayanışmaya katıldı.
Kahvaltı da İzmir Barış Bloku eş sözcüsü Bahri Akkan “Bölgeyi kan kan gölüne çevirenlere karşı dayanışmayı yükseltmeliyiz. Barış değirmenini döndürmeye destek veren akademisyenlerin yanındayız” dedi.

Akademisyenler adına konuşan Prof. Dr. Nilgün Toker Kılınç ise “Kamuoyuna açıkladığımız bildiri hakikati dile getirdi. Akademiye düşen de hakikati dile getirmektir. Hakikat örgütleyici oldu. Yeni bir ışık hissettik. Beklenmedik sonuçlar ve yeni şeyler yarattı. Yanımızda olduğunuz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Barışa el ver

İzmir Barış Bloku tarafından  İzmir Barış Bloku tarafından geçen hafta Kordonboyu’nda oluşturulan ‘Savaşa Karşı Kardeşlik Zinciri’, bugün Karşıyaka yeniden oluşturuldu.

İzmir Barış Bloku, barış için eylemler dizisini sürdürüyor. Blok tarafından savaşın çocuklar üzerindeki etkileri, savaşın doğada ve kültürel miraslar üzerindeki etkileri, savaşın kadınlar üzerindeki etkilerini öne çıkaran eylemlerden sonra Düşünce ve İfade Özgürlüğü Engellenemez”, “Cizre'de İnsanlık Ölüyor, Katliam Girişimlerine Karşı Ses Ver!” eylemleri düzenlemişti.

İzmir Barış Bloku tarafından yapılan çağrıyla geçen hafta “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” şiarıyla beyaz tülbent ve beyaz bayraklarla oluşturulan insan zinciri, bu hafta Karşıyaka’da “Savaşa, Ölümlere, Katliamlara ve Yok Sayılmaya Karşı Barışa El Ver!” şiarıyla oluşturuldu.

Karşıyaka İskele önünde başlayan insan zinciri, “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi, Saray Savaş Halklar Barış İstiyor, Yaşasın Halkların Kardeşliği Biji Aşiti, Biji Biratiye Gelan” sloganları eşliğinde Karşıyaka Nikah Sarayı’na kadar uzandı. Binlerce insan, ellerinde Savaşa Hayır, Barış Bloku bayrakları yanında Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Arapça olarak ‘barış’ yazılı beyaz balonlar ve beyaz tülbentlerle el ele tutuştu. Savaşa Karşı Kardeşlik Zinciri önce kıyı boyunca oluşturulurken daha sonra Yalı Caddesi boyunca devam ettirildi.

Daha sonra zinciri oluşturanlar, Karşıyaka İskele önünde toplandı.

Adeta safari de insan avına tanıklık ettik

İskele önünde İzmir Barış Bloku eş sözcüsü Sevim Korkmaz Dinç ve Barış İçin Kadın Girişimi’nde Günseli Kaya birer konuşma yaptılar.

Cizre’de uygulanan ablukanın kaldırılması için Türkiye’nin değişik yerlerinden Nusaybin’e giden ve oradan başlatılan 'Botan'a büyük yürüyüş'e katıldıklarını belirten Korkmaz ve Kaya Nusaybin’de eler olduğunu anlattılar.

Korkmaz, “Perşembe günü İzmir’den yola çıktık yol boyunca sürekli engellendik. Buna rağmen Cuma günü Nusaybin’e ulaştık. Cizre’ye doğru yola çıktık. Gaz ve plastik mermilerle saldırıya uğradık, bir kısmımız gözaltına alındık. Gördüklerimizden sonra evlerinizde rahat uyumayacağız artık. Çocuklar toma ve bomba resimleri çizmişti. Tum olanlara rağmen barışa olan inancımızı sürdüreceğiz” dedi.

Günseli Kaya’da yaşadıklarını “adeta safari de insan avına tanıklık ettik. Bombalar, plastik mermiler ve gazlardan kaçmak isteyenlere nişan alınarak ateş edildi. İnsanlar sınır boyunca mayınların üzerine sürüldü. İnsanların ölümle yaşamlarını gözlerimizle gördük. Şahit olduklarımızdan sonra yaşam hakkını savunmak adına sesimizi daha gür çıkarmamız gerektiğini anladık” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra İzmir Barış Bloku’nun yaşam ve yaşatmaya yönelik eylemlerinin süreceği belirtilerek eylem sona erdirildi.

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Yorumlar...