BHH: Laiklik ve barış mücadelesi birlikte yürütülecek Haberler
7.2.2016 18:48:32

Birleşik Haziran Hareketi’nin “Değişmez Sanılanı Değiştirelim Yıkılmaz Sanılan Yıkılacak, Omuz Ver!” İzmir toplantısı yapıldı. Hareket, dört başlık altında yürütülecek mücadele hattını açıkladı.

İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlikte Birleşik Haziran Hareketi Türkiye yürütme kurulu üyesi Erkan Baş ve İzmir Birleşik Haziran Hareketi adına Ozan Karaçanta konuşma yaptı. Başka bir programı olduğu için toplantıya katılamayan Ece Temelkuran ise konuşmasını video üzerinden yaptı. Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyunu takiben Praksis Müzik Grubu sahne aldı.

Hem laiklik için hem savaşa karşı barış eylemleri örgütleyeceğiz

Erkan Baş konuşmasında AKP’nin toplumu her açıdan böldüğü bir siyaset söylemini ürettiğini vurgulayarak Diyanet İşleri Başkanlığının uygulamalarıyla gericileşme sürecinin güçlendirildiğine işaret etti.

Türkiye toplumunun bu sürece alıştırmaya çalışıldığını Haziran Hareketi’nin ise buna alışmamanın mücadelesini verdiğini söyleyen Erkan Baş, “AKP din eksenli toplum yaratmayı planlıyor, buna karşı bizler laiklik kazanımlarını koruyan, geliştiren laiklik mücadelesi vermeliyiz” dedi.

Haziran Hareketi’nin mücadele hattını “gericiliğe karşı laiklik ve aydınlanma mücadelesi; emeğe ve emekçilere karşı saldırılar önüne barikat oluşturma; barış mücadelesi ve AKP’nin sünni ve Türk millet anlayışının karşısında olmak” şeklinde dört başlık altında sürdüreceklerini söyleyen Baş, “Bölgede barış, diğer yerlerde laiklik mücadelesi gibi bir ayrım yapmıyoruz. Her ikisini bir arada yapacağız. Kürt kardeşlerimize bomba yağdırılırken buna karşı mücadele etmeyip burada laiklik mücadelesi verirsek başarılı olamayız. Hem zorunlu din dersine karşı hem de savaşa karşı barış eylemleri örgütleyeceğiz” dedi.

Anayasa tartışmalarına da değinen Baş, AKP, diktatörlük sevdasıyla anayasa tartışmalarını başlattığını Haziran Hareketi olarak belirledikleri mücadele hattıyla bu tartışmalara müdahale edeceklerini söyleyerek “Önce bu iktidarı yıkacağız sonra halkımızın ihtiyaç duyduğu anayasayı yapacağız” dedi.

Erkan Baş, 2007 de AKP’nin sarsılamaz görüntüsünü Tekel işçilerinin direnişi, YGS sorularının çalınmasıyla gençlerin başlattığı itirazın ve Gezi Parkı direnişlerinin tam yenilmişlik hissi varken ortaya çıktığını hatırlatarak “Türkiye’nin yaşadığı kırılmaya devrimcilerin yanıtını vereceğiz” dedi.

Muhalifler yenilgi duygusuyla cebelleşiyor

Ece Temel Kuran ise video konuşmasında “ne yapmalıyız? sorusuna tek bir cevap bulmalıyız, bu tek cevap da kolektif bir araya gelişle bulunabilir. Muhalifler yenilgi duygusuyla cebelleşiyor, kendine yakın duranlarla didişiyor iktidar da tam bunu istiyor” dedi.

Gezici çocuklarla Kemalist teyzelerin bir arada durması gereken bir olduğunu söyleyen Temelkuran, ”bir araya gelmek ruh sağlımız için de ihtiyaç. 1 Kasım sonrasında ülkenin üzerine çöken vaz geçmişlik duygusundan vaz geçilmesini diliyorum. İzmir de bu toplantının herkese iyi gelmesini umuyorum” dedi.

İzmir Haziran Hareketi adına Ozan Karaçanta’nın konuşmasından sonra Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu bir oyun sundu. Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu oyununa bir süre Praksis Müzik Grubu da eşlik etti. Etkinlik Praksis Müzik Grubu’nun sunduğu müzik sunumuyla sona erdi.

0
1
2
3
4
5
6
7
Yorumlar...