Valiliğin yasaklamalarına ve gözaltılara tepki Haberler
11.2.2016 13:57:01

Alsancak Garı’nda gerçekleştirilmek istenen Ankara katliamı anmasının valilikçe yasaklanması ve 16 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin İzmir Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından bir basın toplantısı düzenlendi.

Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube’de gerçekleştirilen basın toplantısında İzmir Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın açıklama yaptı.

Yalçın açıklamasında, ‘en temel demokratik hak olmasından öte, insani bir hak olarak tanımlanabilecek anmanın, İzmir Valiliği tarafından yasaklandığını’ ifade ederek, “Bu yasaklama İzmir valiliğinin bir süredir  sürdürdüğü İzmir’e ve İzmirlilere boyun eğdirme uygulamalarından sadece bir tanesidir. Ancak görünen o ki, Ankara katliamında yüzden fazla canımızı anmamıza bile saygıları yok. Bu zihniyetin Ankara’da katliamın ardından yaralılara gaz sıkarak ve coplayarak saldıran zihniyetten bir farkı yoktur” şeklinde konuştu. Polisin anma etkinliğini yasaklamasının yanı sıra, emek ve meslek örgütlerinin temsilci düzeyinde gar önüne çiçek koymasına da engel olduğunu dile getiren Yalçın, engelleme sonrası dağılanlardan 16 kişinin de slogan attıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını söyledi.

Yalçın, “Valilik, AKP’nin hayalindeki İzmir’i yaratmak için yoğun çaba sarf etmekte. Görünen o ki, kentimiz, Türkiye kentlerinde önümüzdeki dönemde iyiden iyiye hâkim olması planlanan yasaklama ve baskıların pilot uygulaması için seçilmiş durumda. Bilinmelidir ki, bu politikaların İzmir’de başarılı olması halinde tüm Türkiye, en temel demokratik hakların hiçbir şekilde kullanılamadığı, anmaların, basın açıklamalarının gerçekleştirilemediği, hiçbir toplumsal talebin haykırılamadığı bir yarı açık cezaevi haline gelecek” ifadelerini kullanırken, tüm yurttaşları bu duruma karşı mücadele etmeye davet etti.

Suruç, Ankara ve Doğu'da süren katlamlar olduğu sürece yasakları tanımamaya devam edeceğiz

Aynı gün Halkevleri tarafından Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yapılan buluşma çağrısı da yasaklanmıştı. Bu yasakla ve Gar önünde yapılan göz altılarla ilgili Halkevleri adına Uğur Göçmüş de bir açıklama yaptı.

İzmir’de, Ankara katliamından bu yana olağanüstü hal koşullarını aratmayan uygulamaların olduğuna dikkat çeken Göçmüş, “Doğu’da savaş koşulları sürerken batıda da en ufak bir sesi dahi bastırma çabaları saray eliyle devam etmekte. Bugün de kentteki yürüyüşler yasaklanırken, basın açıklamalarına saldırılar ve gözaltları olmakta” dedi.

Gar önündeki eylemde “Ankara katliamını unutturmayacağız” diyen ve döviz açarak yolu trafiğe kesen Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri üyesi ve onlara destek olan çeşitli sendika, kurumlardan arkadaşlarının gözaltına alındığını hatırlatan Göçmüş, vali ve emniyet amirinin İzmir için özellikle seçilmiş olduklarını söyleyerek, “Suruç, Ankara ve bugün doğuda süren katlamlar... Bunlar olduğu sürece biz sesimizi çıkarmaya, yasakları tanımamaya devam edeceğiz. Sokakta olacağız” dedi.

0
1
2
Yorumlar...