İzmirliler, Artvin'de direnenleri selamladı Haberler
17.2.2016 22:04:39

Artvin'in Kafkasör Yaylası, Hatila Milli Parkı içinde Cerattepe Bölgesi'nde bakır madeni çıkarılmasına karşı doğanın korunması amacıyla Artvin’de başlatılan direnişle dayanışma için İzmir’de eylem yapıldı.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan Yakın Kitapevi önünde etkinlik saatinden önce bir araya gelenler uzun süre tulum eşliğinde horon oynadılar. Eylemde, Ceratteepe Geçilmez Artvin Halkı Yenilmez, Her Yer Artvin Her Yer Direniş, Direne Direne Kazanacağız, Diren Artvin İzmir Seninle, Artvin Faşizme Mezar Olacak” sloganları atıldı.

Eyleme katılanlar adına İzmir Artvin Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği imzasıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Artvin'de hayat durmuştur

Ezgi Bahçeci tarafından okunan açıklamada Artvin halkının, iki gündür AKP siyasi iktidarının hem Karadeniz’de uyguladığı doğa katliamlarına ve hem de yandaş holdingine karşı yiğitçe direndiğini belirtildi.

Bahçeci, Artvin halkının kararlılıkla mücadele ederek geri adım atmadığını, güvenlik güçleri ile halkın Cerattepe'de karşılıklı beklediğini aktardı. Doğa ve yaşam alanlarına saldıran Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in Artvin halkına da hakaretlerde bulunduğunu hatırlatan Bahçeci, “Cerattepe'de direnenlere destek veren Artvin esnafı, kepenk kapatarak iş yerlerini tatil etmiştir. Artvin'de hayat durmuştur” dedi.

Bu mücadelenin hukuksal çerçevesi içinde 1995, 2009 ve 2014 yıllarında açılan davalarda Artvin halkının kazandığına dikkat çeken Bahçeci, “Yasa değişikliklerinden güç alarak 2015 yılında yaptıkları hamleye karşı açtığımız dava Rize İdare Mahkemesi'nde devam etmektedir” bilgisini aktardı.

Zafer; direnen Artvin halkının ve doğayı sevenlerin olacaktır

Bahçeci, “Her dereye onlarca HES, her yeşilliğe yol yaparak rant alanı açanlara Artvin halkı izin vermeyecektir. Kesilmeye çalışılan her ağacın önüne yatılacaktır. Artvin'in insansızlaştırma projesine, para için her şeyi yapmak isteyenlere izin verilmeyecektir. Çünkü bizim halkımızın haklı mücadelesine olan inancı sonsuzdur. Çevre ve yaşam alanımıza müdahale ettirmeyeceğiz. Ormanımızın son ağacına, derelerimizin son damlasına kadar direneceğiz” dedi.

Ezgi Bahçeci, açıklamayı “Artvin'in mücadelesi, bizim yolumuzu aydınlatıyor. Selam olsun onlara! Zafer; direnen Artvin halkının ve doğayı sevenlerin olacaktır” sözleriyle tamamladı.

Açıklamadan sonra Cadde boyunca yürüyerek Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde oturma eylemi yapmak isteyen dayanışmacılara, polis izin vermedi. Bir süre daha horon oynandıktan sonra eylem tamamlandı. 

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Yorumlar...