Avrupa'nın en prestijli ödülü Alliaoni'ya sahip çıkanlara Ekoloji
21.5.2012 11:37:12

Devletin hor gördüğü ve umursamadığı Dr. Ahmet Yaraş ve Allianoi Girisim Grubu'na, Avrupa'nın en prestijli Kültür Mirasını Koruma Kurumu Europa Nostra, “Degerli Hizmet” ödülünü layık gördü.
 
Allianoi Girisim Grubu'nun, çeşitli meslek odalarının ve Avrupa'da faaliyet gösteren Kültürel Mirası koruma kurumlarının bütün çağrılarına karşın, eski Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, “Allianoi diye bir yer olduğu bile belli değil” diyerek antik merkezi koruma çabalarını küçümsemiş, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarihî ve kültürel mirası koruma görevini unutmuş ve Yortanlı Barajı'nın kapakları 31 Aralık 2010'da kapatılarak Allianoi sular altında bırakılmıştı.
 
Simdi, Avrupa'nın en prestijli Kültür Mirasını Koruma Kurumu Europa Nostra, Dr. Ahmet Yaraş ve Allianoi Girisim Grubu'nu 2012 “Degerli Hizmet” ödülüne layık gördü.
 
Europa Nostra ödülleri, 1 Haziran'da Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılacak olan Kültür Mirası Kongresi'nde, Dr. Ahmet Yaraş ve Allianoi Girisim Grubu dönem sözcüsü Üstün Bilgen-Reinart'in katılacakları bir törenle, Europa Nostra'nın başkanı, tanınmış opera sanatçısı Placido Domingo tarafından sahiplerine verilecek.
 
Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Üstün Bilgen-Reinart, yaptığı açıklamada, “Allianoi'un suya gömülmesiyle mücadelemiz bitmemiştir. Henüz sonuçlanmamış davalar var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki dava da sürüyor. Allianoi'un unutturulmasına izin vermeyeceğiz. İnsanlığın kültür mirasını koruma mücadelesinde kararlıyız” dedi.
 
DSİ'nin suçunu örtmek için suyu tuttular
 
Allianoi’de son durum üzerine de bilgi veren Üstün Bilgen-Reinart, “Dünyada en iyi korunmuş eski Roma su-terapi merkezi olan Allianoi'un harçla kaplanarak bir sulama barajı uğruna suya gömülmesinin üstünden 16 ay geçtiği halde, yöre köylülerinin o suyu kullanabilmesini sağlayabilecek kanalların yapımına daha başlanmadı” dedi.
 
Allianoi'un hemen yanındaki Paşaköy'ün muhtarı Adnan Çelik’in kendilerine sulama kanallarını döşeyecek olan firmanın 36 aylık bir kontrat imzaladığını ve yöreye daha yeni geldiğini bildirdiğini aktaran Reinart, ““Bu durum, Allianoi'nun alelacele yok edilmesinin köylülere sulama suyu sağlamak için değil, ta 2001'de, İzmir 2 nolu Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu Allianoi'u Birinci Derecede Sit alanı ilan ettikten ve çeşitli yargı kararları Allianoi'un korunmasını istedikten sonra da baraj inşaatına devam etmiş olan DSİ'nin suçunu örtmek için yapıldığını gösteriyor...” dedi.

Allianoi’un üzerinde şu ana kadar yaklaşık 10-12 m. civarında su biriktiğini, Allianoi’un üzerinde toplam 30 m. su toplanacağını belirten Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Üstün Bilgen-Reinart,”Kalıntıların üstüne sıvanan harcın Allianoi'u koruyacağının bilimsel hiç bir delili olmadığı gibi, dünyada böyle bir uygulamanın da başka örneği yok” dedi

0
Yorumlar...