Elinizi, dilinizi, bedenimizden çekin! Haberler
9.6.2012 01:46:20

Başbakan’ın kürtajı hedefe koymasına karşı aynı anda Türkiye’de birçok yerde “Kürtaj haktır, karar kadınların” sloganıyla yapılan kadın eylemlerinden birisi de İzmir’de idi.
 
Kültürpark Lozan kapısında bir araya gelen kadınlar, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne kadar yolu trafiğe kapatarak yürüyüş yaptılar.
 
Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde oturma eylemi yapan “Kürtaj Haktır, Karar Kadınların-İzmir Platformu” bileşenleri aynı saatte eylemde bulunan diğer illerdeki kadınlar ile internet üzerinden kameralı görüşmeler yaptılar. Eylem süresince, ‘Tayyip kaç kaç, kadınlar geliyor’, ‘Gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük’, ‘Kürtaj değil, Uludere katliam’, ‘AKP elini bedenimden çek’, ‘Başbakan şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Kendin yat kuluçkaya, bir Tayyip, iki Tayyip, üç Tayyip doğurmaya” sloganları atıldı.
"Kürtaj haktır, karar kadınların-İzmir Platformu" adına basın açıklamasını Derya Koptekin okudu. 
 
Polis şiddetiyle karnındaki çocuğunu düşüren kadın için ne demiştiniz?
 
Başbakan’ın “Her kürtaj bir Uludere’dir” çıkışından sonra iktidar partisinin Bakanları ve milletvekillerinin kürtaj yasağını haklı göstermek için açıklama üstüne açıklama yaptıklarını, İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise aynı eril zihniyetin adalet sağlayacakları yerde tecavüzcülere tahliye kararı verildiğini hatırlattı.
 
Derya Koptekin  “Yine ‘yaşam hakkı’ söylemiyle ‘cenin’i kutsallaştıran iktidar politikacıları, Roboski’li çocukların katledilişinde ve Dolmabahçe’de eylem yaptığı için polis tarafından tekmelenip yerlerde sürüklenen ve bebeği düşürülen genç kadının durumu karşısında sergiledikleri tutumla, ikiyüzlülüklerini tekrar ifşa etmişlerdir” dedi.
 
'Kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir!'
 
Kadın bedeni üzerinden sürdürülen tartışmalara, kürtaj açıklamalarına ve meclise sunulması an meselesi olan kürtaj yasağına karşı tüm Türkiye’de eylemler, protestolar gerçekleştirildiğini, bu eylemlerde ve protestolarda birçok kadın gözaltına alındığına işaret edilen açıklamada, “bu kadınların derhal serbest bırakılması ve tüm iktidar erkeklerinin kadınlar adına söz üretmeyi sonlandırması” çağrısı yapıldı.
 
“Kadın bedeni üzerinde ne erkeğin, ne toplumun, ne devletin herhangi bir tasarruf hakkı yoktur” diyen Derya Koptekin, “Kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir. Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı, kürtaj yasaklandığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı müddetçe kadınlar ölüme terk edilmiş olacaktır” dedi.
 
Cinayetlerinizin hesabını verin
 

Asıl cinayetin, günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde öldürülmesi olduğuna vurgu yapan Derya Koptekin, “Dini referansları bile muğlak olan ‘cenin hakları’ndan söz etmeyi bırakıp kadınların, çocukların sağlığı, can güvenliği ve yaşam haklarına sahip çıkın” dedi.

“Kürtaj hakkımızla uğraşmayı bırakın! Roboski/Uludere’de öldürülenlerin hesabını verin” diyen Derya Koptekin, “Biz kadınlar mücadeleyle kazandığımız hiçbir hakkımızdan inatla vazgeçmeyeceğimizi haykırıyoruz. Ne devletin, ne ailenin, ne de erkeğin kölesiyiz. Cinselliğimiz ve doğurganlığımız hiç kimse tarafından denetlenemez. Doğurup doğurmayacağımıza ve kaç çocuk doğuracağımıza biz karar veririz” diyerek açıklamayı tamamladı.

Basın açıklamasının ardından kadınlar diğer şehirlerdeki eylemcilerle yaptıkları görüşmelerden sonra bir kürsü oluşturdular ve söz alan kadınlar bu kürsüden neden kürtaj yasağına karşı olduklarını kendi sözleriyle aktardılar.

 
 
 
 “Kürtaj Haktır, Karar Kadınların” eyleminden video görüntüsü

0
Yorumlar...
Oya Katkıcı,13.6.2012 23:56:31
Baba var, hatta erkek büyük ya da küçük kardeş ya hani kocadan önce:(( Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop; İnadına isyan, inadına isyan; İNADINA ÖZGÜRLÜK! İyi ki varsınız internasyonalist, YURTSUZ kardeşlerim.