Yaşam alanlarını korumak için hukuki umut Ekoloji
6.9.2012 02:50:21

İzmir’in su havzası Efemçukuru’nda özel bir şirket tarafından çıkarılmak istenen altın madeni için Efemçukuru Köyü’ndeki Ahmet Karaçam’ın arazisine acele kamulaştırma kararıyla el konulmasına Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ‘hayır’ dedi.
 
Ahmet Karaçam’ın arazisine el konulduktan sonra yürüttüğü uzun hukuki mücadele nihayet sona erdi. En son Danıştay 6.DairesiKaraçam’ın arazisinin kamulaştırılmasını onaylamış, Karaçam ise Danıştay 6.Dairesi’nin kararının bozulması istemiyle davayıDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu nezdinde sürdürdü. Kurul ise ‘kamu yararının sağlanması için, özel koşulları oluşmayan acele kamulaştırmanın uygulanmayacağı’na 19.04.2012 tarihinde oybirliğiyle hüküm verdi.
 
Altın Madeni’ne verilen işletme izni hukuka aykırı
 
İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi,bir taraftan altın madeninin işletilmesinee karşı mücadele ederken, arazisine Acele Kamulaştırma Kanunu’na dayanarak el konulan Ahmet Karaçam’ın yürüttüğü mücadeleye de desteğini sürdürdü.
 
Konuyla ilgili olarak İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi İzmir Tabip Odası’nda bir basın toplantısı yaparak gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verdi.
İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Dr. Oya Otyıldız, süreci aktardı. Otyıldız, 3 Ocak 2008 tarihli Resmi Gazetede “Bakanlar Kurulu’nun 2007/12974 sayılı kararı ile Efemçukuru Köyü sınırları içindeki Altın Madeni sahası içinde üretim faaliyetlerinde bulunulması, tesis kurulması ve sağlık koruma bandı oluşturulması amacıyla toplam 35 parselin Tüprag Metal Madencilik A.Ş. yararına acele kamulaştırılmasına karar verildiği” bilgisine yer verdi.
 
Ahmet Karaçam’ın sürdürdüğü mücadelenin önemine vurgu yapan Otyıldız, Bu gelişme, Efemçukuru Altın Madeni’ne verilen işletme izninin hukuka aykırı olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.
 
Otyıldız, kararla ilgili olarak, “İzmir açısından önemli olduğu kadar, ülkemizin her yerinde arazileri zorla elinden alınmak istenen, yerinden edilmek istenen, buna karşı yaşam alanlarını korumak için direnenlere de güç verecektir” diyerek Ahmet Karaçam’a teşekkür etti.
 
Acele kamulaştırmaların tamamı tartışmalı hale geldi
 
Davanın avukatı ve aynı zamanda Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) İzmir il başkanı olan Arif Ali Cangı’da yaptığı açıklamada, “Bu kararla Bakanlar Kurulu'nun aldığı acele kamulaştırmaların tamamı tartışmalı hale gelmiştir” dedi.
 
Kamulaştırma yoluna başvurabilmek için yurt savunması gibi olağanüstü bir ihtiyacın baş göstermesi gerektiğine işaret eden Cangı, “Bu acele kamulaştırmaların hiç birisinde bu koşul yoktur. Tek amaç, çevre sağlığı ve canlı yaşamı açısında tartışmalı olan, ekolojik yıkıma yol açma potansiyeli taşıyan yatırımların önünün açılması” olduğunu söyledi ve yerel yöneticiler başta olmak üzere kimsenin susma hakkı olmadığını söyledi. Yurttaşları da doğaya, yaşama sahip çıkmaya çağırdı.
 
 
 
0
Yorumlar...