Bu kez ölüm değil, yaşam kazansın! Kürt Sorunu
6.11.2012 22:58:26

KESK Genel Merkezi’nin kararı doğrultusunda, KESK İzmir Şubeler Platformu, cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkati çekmek amacıyla,  “Ölüm değil çözüm istiyoruz” temasıyla yürüyüş ve açıklama yaptı.
 
KESK İzmir Şubeler Platformu, emek ve demokrasi güçleriyle birlikte Konak YKM önünde toplanarak eski Sümerbank önüne kadar ‘Ölüm Değil Yaşam Kazansın’ pankartıyla bir yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.
 
Yürüyüş ve açıklama sırasında, “Ölüm Değil, Çözüm Konuşulsun, Susma Haykır Anadil Haktır, Zindanlar Boşalsın Tutsaklara Özgürlük, Biji Biratiya Gelen, İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek, Ölüm Değil yaşam Kazansın” sloganları atıldı.
 
Bu sırada, YÖK’ün kuruluş yıldönümü nedeniyle Ege Üniversitesinde gündüz yapılan protesto esnasında polisin uyguladığı şiddeti ve göz altına almaları protesto eden gençlik örgütlenmeleri, Basmane Meydanı’ndan Konak’a bir yürüyüş gerçekleştirdi. KESK basın açıklamasına öğrencilerde katılarak destek verdiler.
 
AKP çözümsüzlüğün siyasetini yapmaya devam ediyor
 
Eski Sümerbank önünde yapılan açıklamayı, KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Veli Atanur yaptı.
 
Sözlerine, “Cezaevlerinde başlayan açlık grevlerinin 56. gününde, çözüme dair hiçbir adımın atılmaması duyduğumuz kaygıyı daha da arttırmaktadır” diye başlayan Atanur, “AKP hükümeti içeride çığlığa dönüşen sesim kulağını tıkamakta, çözümsüzlüğün siyasetini yapmaya devam etmektedir” dedi.
 
12 Eylül faşist darbesinden bu yana Türkiye’nin sayısız açlık grevlerine tanık olduğunu hatırlatan Atanur, “AKP hükümeti ise 12 Eylül’den de daha büyük bir karanlığı kendi baskıcı ve otoriter rejimi altında inşa ederek günümüze taşımakladır. Savaşın, şiddetin, baskının ve inkarcılığın üzerinden beslenen AKP rejimi, bugün birçok insana "insanca yaşam* için açlığa, ölüme yatmayı çözüm olarak göstermiştir. Geçmişle darbecilere karşı yapılan açlık grevleri, bugün daha karanlık bir geleceğin ufkunu işaret eden AKP hükümetine karşı yapılmaktadır” dedi.
 
Bugün barıştan ve kardeşlikten söz etmenin yolu ölümleri durdurmaktan geçmekte
  
 
AKP hükümetinin, artık rutinleşen tutumuyla, bir yandan kendine karşı büyüyen muhalefeti baskı ve şiddetle bastırmaya çalıştığına, diğer taraftan adeta rehavet içinde soğukkanlılıkla ölümleri beklediğine vurgu yapan Veli Atanur,  “Zamanın yeni ölümlere doğru hızla aklığı bu günlerde herkes bilmeli ki yarın barıştan ve kardeşlikten söz etmek hala mümkün olabilecekse bunun yolu bu gün ölümleri durdurmaktan geçmektedir” dedi.
 
Atanur AKP hükümetine seslenerek, ”bugün kendinizi bir nebze de olsa tarih sahnesinde aklama günüdür, çok geç olmadan üzerinize düşen insani sorumluluğu yerine getirin ve açlık grevlerine artık son verin! Aksi takdirde sizlerin de altından kalkamayacağınız sonuçlar ortaya çıkacak; yaşanacak olan ölümlerin, sakatlıkların ve gerilimin sorumlusu sadece siz olacaksınız!” diye uyardı.
 
KESK İzmir Şubeler Platformu açıklamasından sonra öğrencilerde bir basın açıklaması yaptılar.
 
 
0
1
2
3
Yorumlar...