Yaşam için, sokaklarda çözüm arayışı Kürt Sorunu
17.11.2012 22:39:39

Açlık grevlerinin 67.günü İzmir’in her yerinde tutsakların taleplerine destek ve yaşamı savunmak için destek eylemleri yapıldı. Akşam saatlerinde Öcalan’ın gönderdiği mesajın açıklanmasıyla karamsarlık, sevince dönüştü.
 
Açlık grevleri ile ilgili BDP merkezi karar gereği başlattığı 2 günlük açlık grevi sabah saatlerinde Agora’da başladı. SYK Karşıyaka Çarşı’da yürüyüş ve oturma eylemi yaptı. İzmir Acil Çözüm İnisiyatifinin çağrısıyla Konak Meydanı’nda bugün ‘Yaşam Nöbeti’nin üçüncüsü yapıldı. Abdullah Öcalan’ın “Bu eylem yerini bulmuş ve amacına ulaşmıştır” mesajı akşam saatlerinde yerini umutlu bir bekleyişe bıraktı.
 
BDP’nin merkezi olarak 17 -18 Kasım tarihlerinde yapılması kararı aldığı 2 günlük açlık grevi Agora’da bulunan Kurdi – Der önünde sabah 10:00’da başladı.
 
Akşam saatlerinde Sosyalist Yeniden Kuruluş (SYK) Hareketi üyeleri, Karşıyaka İstasyonu önünde toplanarak, Çarşı’da alkışlarla Vapur İskelesi karşısına kadar yürüyerek, burada oturma eylemi yaptılar. Yaklaşık 20 dakika süren oturma eylemi ile ilgili olarak, Eylemin cezaevlerinde başlatılan açlık grevcilerinin taleplerinin haklılığına vurgu yapılırken, taleplerin ‘eşit yurttaşlık’ talebi olduğu ve herkesin bu taleplere sahip çıkması istendi.
 
Konak Eski Sümerbank önünde de İzmir Acil Çözüm İnisiyatifinin çağrısıyla başlayan ve bugün üçüncüsü gerçekleşen ‘Yaşam Nöbeti’ne yüzlerce kişi katıldı. Ağızların bantlı ve sessiz şekilde oturarak tutulan Yaşam Nöbeti yaklaşık yarım saat sürdü.
 
Burada yapılan açıklamadan ise Açlık Grevleri sonlanana kadar her gün aynı yer ve saatte, aynı biçimde ‘ yaşam nöbetinin’ kesintisiz olarak tutulacağı belirtildi.
 
Akşam saatlerinde Agora’da BDP’nin çağrısıyla grevine başlayanlara BDP İzmir İl Eşbaşkanı tarafından bir açıklama yaptı. Açıklama da Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan’ın görüştüğü, bu görüşmeden sonra Abdullah Öcalan’ın ilettiği mesajı Kardeşi Mehmet Öcalan’ın açıkladığını belirterek, Öcalan’ın mesajını aktardı. Öcalan’ın mesajı büyük bir sevinç gösterisiyle karşılanarak sloganlar atıldı, halaylar çekildi. İl Eşbaşkanı, “bu mesajın gereği olarak, burada sürdürdüğümüz açlık grevini sonlandırıyoruz” açıklamasını yaptı.
0
1
2
3
4
5
6
7
Yorumlar...