Körfezi kurtarırken Gediz Deltası tehdit ediliyor Ekoloji
22.11.2012 11:31:47

İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi kadivpsamında ortaya çıkacak çamurun, Gediz Deltası’na yayılması planına ekolojistler tepki gösterirken, Doğa Derneği ‘İzmir’in Flamingoları Çamura Gömülmesin’ adıyla ve Aziz Kocaoğlu’na mektup kampanyası başlattı.

TCDD ve İZSU arasında imzalanan protokol gereği, İzmir Körfezi ve İzmir Limanı Rehabilitasyonu Projesi adıyla İzmir Limanı ile Yeni Kale arasının taranması ve II. Kısım Konteyner Terminali ve Yanaşma Kanalı Taramasını içerenproje kapsamında Liman Yaklaşım (Navigasyon) Kanalı, Manevra Dairesi ve Liman Baseni, Sirkülasyon Kanalı, Yarım Kalan II. Kısım Yeni Konteynır Terminali Kapsamında Yapılacak Dolgu ve İnşaat Çalışmaları ile Tarama Malzemesi Geri Kazanım Alanı yapılacak. Bu proje içerisinde Deltanın güney bölümünde deniz altında 13 km uzunluğunda, 8 metre derinliğinde bir “sirkülasyon kanalı” oluşturulması amaçlanıyor. Kanalın 10 km’lik kesimi Gediz Deltası Ramsar Alanı sınırlarında ve Mutlak Koruma Alanı’nda iken 9 km’lik kısmı ise 1. Derece Doğal Sit Alanı sınırlarında kalıyor. Yapılacak dip taramasından çıkacak çamurun ise ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında koruma altında olan kıyı şeridinde dolguda değerlendirilmesi ve yine deltanın en önemli habitatlarından birine dökülerek depolanması planlanıyor.

Körfezi kurtaracağız derken Gediz deltasını yok etmeyin
 
Tıpkı körfez gibi İzmir'in ayrılmaz parçası olan Gediz Deltası, Gediz Nehri'nin taşıdığı sedimentler, deniz hareketleriyle meydana gelen sazlıklar, bataklıklar, tuzcul alanların oluşturduğu ülkemizin en sulak alanlarından birisidir. Delta’nın önemli bölümünü oluşturan, İzmir Kuş Cenneti sahasında; tuzlu su ekosistemi (dalyanlar ve Çamaltı Tuzlası havuzları), tatlı su ekosistemi (sazlıklar), otlak sahaları ve tepelik kısımlar olmak üzere 4 tip ekosistem bulunmakta, ayrıca tatlı ve tuzlu suların geçiş yaptığı kısımlarda da acı su ekosistemine de rastlanmaktadır. Tatlı, tuzlu, acı sulu ekosistemlerin bir arada bulunması, zengin değişik habitatlara sahip olması nedeniyle 191 farklı türde on binlerce su kuşuna üreme, beslenme, konaklama, kışlama imkânı sağlıyor.

 
Hedef: Sıfır Yok Oluş
 
Doğa Derneği, yaptığı açıklamalarda, ‘İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon’ projesinin, basında ‘İzmir Körfezi’ni temizleyecek proje’ yer aldığı hatırlatılarak, “ismi kulağa hoş görünen bu projenin bir de karanlık yüzü var. Proje gerçekleşirse, İzmir Körfezi’nin dibinde kilometrelerce kazılacak kanaldan 22 milyon metreküp çamur çıkarılacak. Bu çamur, Gediz Deltası’nın güneyine, yani uluslararası ölçekte korunan bir alana dökülecek” uyarısını yaptı.
Körfezi geri kazanalım derken İzmir'in doğa mirası Gediz Deltası’nın yok edilmesi ile karşı karşıya oldukları uyarısı yapan dernek, "Hedef: Sıfır Yok Oluş" dedi.
 
"Hedef: Sıfır Yok Oluş" kampanyasının semboli olarak filamingoları öne çıkaran Doğa Derneği, İzmir’in Flamingoları Çamura Gömülmesin’ başlığıyla başlattığı kampanya çerçevesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yönelik bir mektup kampanyası başlattı. Mektup’ta, “Körfezden çıkarılacak 22 milyon metreküp çamurun döküm alanının yerinin değiştirilmemesi durumunda, başta flamingolar olmak üzere deltadaki tüm canlıların ana besin kaynaklarından biri yok olacak” vurgusu yapılıyor.
 
Kocaoğlu: Çamuru tuzdan arındıracağız!
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise basın tarafından bu konuda sorulan sorulara verdiği cevapta, Gediz deltasında depolanacak çamurun verimli bir şekilde kullanılacağını ve kesinlikle doğaya zarar vermeyeceği açıkladı. Kocaoğlu Delta'da belediyeye ait 20 bin dönümlük arazinin körfezden çıkarılacak alüvyonlu çamurun önce depolanması sonrasında verimli kullanılabilmesi için gerekli sistemin üniversiteler ile yapılacak çalışma ile kurulacağını belirttti. Kocaoğlu, “bölgede biriktirdiğimiz çamuru suyla temizleyip tuzundan arındırdıktan sonra çiftçilere çok verimli tarım toprağı olarak verirken, aynı zamanda bio tarımın bölgede yaygınlaştırılması için çalışmalara başlayacağız" dedi.
0
Yorumlar...