BDP İzmir: Barış için kansız, şiddetsiz, serinkanlı tartışma Kürt Sorunu
10.1.2013 14:52:20

BDP İzmir il örgütü, Paris’te 3 Kürt kadın siyasinin öldürülmesinin barış umutlarının yeşerdiği bir dönemde sıradan bir olay olmadığını, devletin yurt içinde yürüttüğü operasyonlarla paralellik gösterdiğini açıkladı.
 
Paris’de 9 Ocak’ta Kongre -Gel başkan yardımcılığını yapan Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesine tepki gösteren BDP İzmir İl Örgütü parti binası önünde bir basın açıklaması yaparak cinayeti kınadı.
 
İzmir il örgütü adına açıklamayı BDP Parti Meclisi üyesi Yıldız Çelik okudu. Çelik,  katliamın ‘İmralı süreci’ olarak adlandırılan süreçte yapılmasının tesadüfü olmadığını söyledi. Çelik, İmralı'da görüşmelerin yapıldığı günün, öncesi, o gün ve sonrasında, o üç gün içerisinde yaşanan şeylere dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bir yandan hükümet İmralı'da görüşme başlattığını açıklıyor, aynı gün Lice'de yapılan operasyonla 10 PKK gerillası öldürülüyor; Doğubeyazıt'ta KCK operasyonu adı altında, bir belediye başkanımız ve çok sayıda partili gözaltına almıyor. Aynı gün Diyarbakır'da görülen Şırnak KCK davasında, toplam 417 yıl ceza veriliyor: Yurt içinde bunlar yapılırken sınır ötesi hava hareketlerine devam ediliyor; Yine Paris'te üç Kürt kadın siyasetçi hunharca katlediliyor. AKP'nin ‘entegre’ dedikleri şey bu olsa gerek” ifadelerini kullandı.
 
Herkes samimi olmalı
 
Çelik, gelinen aşama itibarı ile herkesin çok serinkanlı bir şekilde tartışması ve değerlendirmesi, varsa eksiklikleri eleştirmesi, kansız, silahsız, şiddetsiz bir çözümün diyalog ve müzakere ile onurlu bir barışı nasıl gerçekleştirebileceğini herkesin samimiyetle ortaya koyması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Çelik, “Bizim de, halkımızın da özü itibarı ile yaklaşımımız ve niyetimiz budur. Hele hele askeri operasyonlar devam edecekse, hakaretler, tutuklamalar devam edecekse, bilindik hükümet politikaları bir yandan devam ederken, bir yandan da "biz görüşürüz" denilecekse bunun adına da barış görüşmeleri denilerek bu süreç yürütülecekse kimse birbirini yormasın. Böylesi bir süreçte, hükümetin proje adını verdiği şey, Pariste yapılan bu vahşice katliam mıdır?” diye sordu.
 
BDP PM üyesi Yıldız Çelik, görüşmeler sürerken “yargı baskısı, siyasi suikastlar, askeri operasyonlar, siyasi operasyonlar devam edecek denilmek isteniyor. Peki bunlar devam edecekse, bunun adına nasıl müzakere diyeceğiz, nasıl barışçıl çözüm yolu diyeceğiz? Bundan kesinlikle vazgeçilmesi bu tehlikeli yoldan bir an önce dönülmesi gerekir diyoruz, Bu katliamı şiddetle ve nefretle kınıyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.
0
1
Yorumlar...