HDK İzmir Kadın Meclisi: ‘milliyetler’ eşittir Kürt Sorunu
26.1.2013 01:25:00

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir Kadın Meclisi CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler’in parlamentoda söylediği, “Bana, Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit eşdeğerde gördüremezsiniz” sözlerine, "Bu haklar, doğuştan itibaren vardır. Üstelik, kimsenin lütfu değildir” diyerek cevap verdi.
 
TBMM’de anadilde savunmaya imkan veren yasa tasarısının görüşülmesi sırasında CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler'in yaptığı konuşmaya HDK İzmir Kadın Meclisi yazılı bir cevap vererek “Birgül Ayman Güler yalnız değildir” ifadelerini kullandı.
 
HDK İzmir Kadın Meclisi açıklamasında; “Sayın CHP milletvekili Birgül Ayman Güler’den yıllardır sakladığımız bu gerçeği artık anlatmak zorundayız. Çünkü Kürtler, Türkler, Ermeniler, Lazlar, Süryaniler, Ezidiler, Boşnaklar ve daha nice onun tabiriyle ‘milliyetler’ eşittir. Bu nasıl bir zihniyettir ki 1920’lerde cumhuriyetin esas "oğlan çocuğu" sanmaktadır kendisini. Diğerleri nasıl milliyet olurken, ulus payesi aniden ‘Türk’lere verilmiştir? biz bu zihniyeti tanıyoruz, onların kendilerini böyle iyi hissetmelerini de anlıyoruz. Bizim anlamadığımız bu zihniyetin bu kadar meşru ve nobran bir şekilde kendisini ifade edebilmesidir. Çünkü  artık ırkçılık bir insanlık suçudur ve ırkçılık böylesi ortalıkta fütursuzca edilebilen laflardan  azadedir. Bu iş gizli yapılmaktadır. Gizli ırkçılık diye bir şeyle ırkçılığını daha zarif ve görünmez hale getirebilirsiniz, inceltip rafine edebilirsiniz.
 
Ancak sayın Güler buna dahi ihtiyaç duymamıştır. Çünkü o hala tek parti iktidarını yaşamakta olduğunu, cumhuriyetin esas çocuğu olduğunu sanmaktadır. İşte bizde tam bu konuda kendisine ondan yıllardır sakladığımız gerçekleri söyleyeceğiz, Türkiye’de yaşayan tüm halklar eşittir ve herkes için var olan haklardan, bütün halkların yararlanabilmesi için verilen bir demokrasi mücadelesi vardır. Yok sayılan, yok farz edilen tüm ulus-cins-cinsel  tercihler-dini inançlar-sınıflar ve dahi hayvanlar vardır ve bunların hepsinin hakları vardır. Bu haklar, doğuştan itibaren vardır. Üstelik, kimsenin lütfu değildir.
 
Bu hakların varlığını tartışma konusu yapamazsınız sayın Güler, kullanmalarına izin vermezsiniz o kadar. Onları engeller, hapse atar, zulüm uygularsınız, öldürürsünüz ama doğuştan var olan kimliklerini değiştiremezsiniz. Böylece sayın Güler, siz zulümkar olursunuz, siz despot, siz ırkçı olusunuz ama onlara hiç bir şey olmaz. Bu toprakların kadim halklarına, bugüne kadar uygulanan bu tarz zulümkar politikalar sonuç vermiş olsaydı, bugün siz, bu utanılacak cümleyi kurmamış olurdunuz zaten. İşte sizden yıllardır bu gerçekleri saklamışız meğerse sayın Güler “ ifadeleri kullanıldı.

 

0
Yorumlar...