Tabiatı bu yasadan koruyun Ekoloji
24.2.2013 18:03:55

Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısı, yakında TBMM Genel Kurulu’na gelecek olmasına karşı kanunun geri çekilmesi için Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, İzmir’in de içerisinde olduğu 7 ilde eşzamanlı eylemler yaptı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üyeleri, Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanarak, alkışlar ve sloganlarla cadde boyunca yürüyerek Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısının geri çekilmesi çağrısı yaptılar.
 
Ellerinde ‘Tabiat Kanunu'nu Geri Çekin’ , ‘Derdiniz doğayı talan, yasanız yalan’, ‘ Kamu yararıkimin kararı’ , ‘ Meclis bu tasarıyı yasama’, ‘ Ayağını gezegenine göre uzat’, ‘Sürdürülebilir kullanım sürekli yıkımdır’, ‘‘ Kullanmaya değil korumaya devam et’, ‘ Üstün kamu yararı alçak sermaye kararı’ ‘Doğanın sınırları yoktur’, ‘ Doğanın sınırlarını siyasetçiler çizemez, ‘ Değiştir Değiştir Tabiatı değil kanunu değiştir’, ‘Tabiatı bu yasadan koruyun’,’Doğa talanını yasalaştırma!’, ‘ Kanun sizde, son söz doğada!’, ‘Çocuklarınıza fenalık yapmayın’, ‘. Derdiniz talan, yasanız yalan’, ‘ Biz yaşam istiyoruz, talan değil’, ‘Tabiatı bozuk yasa istemiyoruz’ ‘Tabiat Kanunu'nu Geri Çekin, Yeşiller ve Sol Gelecek’ yazan döviz ve pankart  taşıdılar. Yürüyüş sırasında sık sık , ‘Kamu yararı kimin kararı’, ‘Değiştir Değiştir Tabiatı değil kanunu değiştir’ ve ‘Tabiatı bu yasadan koruyun’ sloganları attılar.
 
Yasa korumayı değil kullanmayı amaçlıyor
 
Yürüyüşle Konak Belediyesi Kültür Merkezi önüne gelen partililer adına burada bir açıklama yapıldı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Arif Ali CANGI’ nın da katıldığı eylemde basın açıklamasını Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İzmir İl Eş Sözcüsü  Güneş AKÇAY yatı. Akçay  yaptığı açıklamada, “Tasarının AB müktesebatına uyum için hazırlandığı iddia edilse de, Avrupa Komisyonu Çevre Direktörlüğü tarafından da eleştiriliyor. Zira doğanın korunması amacıyla hazırlanan yasanın genel gerekçesinde bile, koruma alanlarının, stratejik ve ülke kalkınması için öneme sahip durumlarda işletilmesine imkân sağlanmasının gerekliliği ifade ediliyor” diyerek kaygılarını dile getirdi.
 
Düzenleme ile bağımsız bilimsel görüş verecek kurumların ve halkın katılımının engellendiği, üstten bir anlayışla yerel koruma gereksinimleri göz ardı edildiği, doğanın ve koruma alanlarının sınırlarını siyasetçilerin çizmesine izin verildiğini söyleyen Akçay, “Bu düzenleme, koruma alanlarını siyasi iktidarın istek ve iradesine bırakmaktadır ve hukuksal denetimi sınırlandırmaktadır” dedi.
 
Yasayla biyolojik soykırım tehdidi var
 
Düzenlemenin esasının korumayı değil kullanmayı amaçlayan bir doğa koruma mevzuatı olduğuna işaret eden Akçay, biyolojik soykırıma yol açacak bir tehditle karşı karşıya olduklarını vurguladı.
 
Akçay  yaptığı açıklamada, “Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak, doğanın kullanıma açılması benimsenerek hazırlanan bu tasarının geri çekilmesini talep ediyoruz. Doğa haklarını güvence altına alan bir yasanın, ilgili meslek örgütlerinin, üniversitelerin, çevre, ekoloji ve doğa koruma hareketlerinin, siyasi partilerin ve yerel halkın temsilcilerinin katılımıyla,
*   Sürdürülebilir koruma yerine sürdürülebilir yaşamı temel alarak,
*   Mevcut koruma alanlarının uluslararası standart ve yükümlülükler gereğince %15’e çıkarılmasını hedefleyerek,
*   ”Kamu yararı ilkesi” içinde tüm canlılar ve gelecek kuşakların haklarını gözeterek,
*   Koruma alanlarının denetimi, belirlenmesi ve izlenmesinin siyasi iradeden bağımsız olarak akademi, sivil toplum ve yerel halkın yer alabileceği mekanizmalar geliştirerek, tekrar düzenlenmesi gereklidir.”dedi.
 
Basın açıklamasının ardından eylem alkışlar ve sloganlarla bitirildi.
0
1
2
Yorumlar...