Yağmur ve dolu üreticiyi vurdu. Hükümet göreve Ekoloji
12.5.2013 00:09:46

Hafta içinde yağan yağmur ve dolu nedeniyle özellikle Sarıgöl ve Alaşehir’de üzüm üreticilerinin bekledikleri ürünün tamamına yakınının zarar gördüğünü belirten Üzüm Sen, Hükümete çağrı yaparak üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi.
 
Üzüm Üreticileri Sendikası (Üzüm Sen) Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, yaptığı açıklama ile Çarşamba ve Perşembe günü medyana gelen şiddetli yağmur ve dolu yağışı nedeniyle yaşananları, üreticilerin ve üretim durumu hakkında bilgilendirme ile hükümetin yapması gerekenleri sıraladı.
 
Üreticiler, 2 yıl daha bu zararın sonuçlarıyla karşı karşıya
 
Çobanoğlu, “Alaşehir ve Sarıgöl’de mevsim normalleri dışında Çarşamba ve Perşembe günü medyana gelen şiddetli yağmur ve dolu yağışı bağlarda büyük zararlar meydana getirdi. İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ilk belirlemelere göre en az 25.000 dekar bağın zarar gördüğünü tespit ettiler. Resmi rakamlara göre bazı bölgelerde zarar yüzde 100 oranına ulaşmış durumda” dedi.
 
  İklim olaylarında yaşanan değişimlerle üretimde dengesizliklerin artığını buna bağlı olarak üreticilerin ciddi zararlara uğradığını ifade eden Çobanoğlu, “Bu yıl havaların mevsim normallerinden önce ısınmış olması nedeniyle üzüm bağları erken uyanmış ve erken uyanan bağlar havaların birden soğuması gibi iklimsel değişiklikler nedeniyle de ayaz ve don olaylarına maruz kalmıştı. Bu durum üzüm doğuşunu etkiledi, üzüm rekoltesinin geçmiş yıllara göre %30-35 oranında daha az olacağı tahmin ediliyor, son durum rekolteyi daha da düşürecek. Son iklim olaylarının meydana getirdiği zararlar sadece bu yılın üretimini etkilemeyecek önümüzdeki 2 yılın üretimini de doğrudan etkileyecek. Üzüm bağlarının gelecek yıllarda üzüm verecek olan filizlerinin de kırılmış olması nedeniyle üreticiler önümüzdeki 2 yıl daha bu zararın sonuçlarıyla karşı karşıya kalacaklar” bilgilerini aktardı.
 
Hükümet üreticinin yanında olmalı
 
Sigorta primlerinin yüksekliği yüzünden tarım sigortasının üreticiler arasında yaygınlaşmadığını da hatırlatan Üzüm Sen Genel Başkanı Çobanoğlu, “Zarar gördüğü tespit edilen 675 üreticiden sadece 75‘inin “Tarım Sigortası” yaptırdığı belirlendi. Yani üreticilerin sadece %12 si oranında bir kesimi ürününü sigortalatabilmiş” diyerek hükümetin yapması gerekenleri de şöyle sıraladı.
 
·         “Hükümet çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları bilerek önlemler almalı, kısa vadede şu destekleri üreticilere vermeli.
·         Alaşehir ve Sarıgöl’ü afet bölgesi ilan etmeli ve çiftçilere her türlü teknik ve mali destek yapılmalı. Mevcut afet yasasının kapsamı genişlemeli. Mevcut uygulamalar da üreticinin üretim aracı olan traktöre sahip olması durumunda bile zararını “diğer tarımsal veya başka gelirleriyle karşılayacak gücü bulunuyor, kredi veren banka, kooperatif v.b. kuruluşlardan bu zararı karşılayabilecek borç alma imkanı var” denilerek karşılıksız yardım yapılmamakta, bu haksız durum giderilmeli.                                                     
·         Üreticilerin bütün borçları (özel bankalar da dahil) 2 yıl faizsiz ertelenmeli.
·         Tarım sigortası primleri sigorta şirketlerinin karı düşünülerek değil, üreticilerin ödeme gücü göz önüne alınarak düzenlenmeli.
·         Dolu’dan zarar gören üreticilerin zararları hükümet tarafından karşılanmalı. Uzun vadeli acil önlemlerin en önemlisi ise küresel iklim değişikliğini engellemek için doğaya dost tarım politikaların oluşturularak gerekli önlemlerin alınması, yaptırımların uygulanmasıdır.“
0
Yorumlar...