İzmir’i bisikletli ulaşımın başkenti yapalım Ekoloji
6.7.2013 00:48:40

Pasaport-Konak arasındaki bölgede kafeteryaların yaya yolunu işgal etmeleri nedeniyle bisiklet yolunun kullanılamaması ve belediyenin ulaşım amaçlı yollar yapmasını isteyen bisikletçiler eylem yaptıktan sonra basın açıklamasıyla da protesto nedenlerini ve taleplerini dile getirdiler.

İzmir'deki bisiklet sorunlarına dikkat çekmek amacıyla bir araya gelen bisikletçilerin oluşturduğu ve özellikle İZBAN ve Metro'ya bisiklet alınması için yaptıkları eylemlerle seslerini duyuran Facebook'ta "Bisiklet Eylemliliği" adı altında toplanan İzmirli bisikletçiler, Pasaport bölgesinde bulunan cafelerin masa işgali yüzünden oradaki bisiklet yolunun kullanılamaz olmasını protesto ederken İzmir'deki bütün bisiklet yollarının daha görünür olmasını istediler.

Eylem yapmak için Konak Pier önünde toplanan 150 yakın bisikletçinin yanına gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sorunlarını dinledi. Kocaoğlu, burada yaptığı konuşmada Kent merkezinde, bisiklet yolları esnaflar tarafından işgal ediliyor. Biz zabıta ekiplerimizle elimizden geldiğince yolları açıyoruz. Vatandaş oturduğu kafelerde bisiklet yoluna oturmamalı. Vatandaş, bisiklet yolu işgal edilmişse esnafı uyarmalı" dedi.

Pasaport ‘Bisiklet Gezi Yolu’ kullanılamıyor

Daha sonra bisikletçiler bisiklet yolundan bisikletlerinin yanlarında yürüyerek taşıdıkları pankartlarla ve sloganlarla eyleme geçtiler. Pasaport İskeleye yakın bir noktada basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş ve basın açıklaması esnasında Arabadan İn Bisiklete Bin, İşgale Son Yaya Yol İşgale Son Bisiklete Yol, Trafikte Ölmek İstemiyoruz, Çağdaş Yönetim Bisikletli Ulaşım" sloganları atıldı. Bisikletçiler adına basın açıklamasını Mustafa Karakuş okudu.

Karakuş yaşanan sorunu, “Kafeteryalara tahsis edilen alan sebebiyle yayalar kaldırımda yürüyemez duruma gelmişler ve bu sebeple yürüyüş için tek seçenek olan ‘Bisiklet Gezi Yolu’nu yaya yolu olarak kullanmaya başlamışlardır. İşine, evine, okuluna gitmeye çalışan bisiklet kullanıcıları ise kendilerine ayrılan bu alanı kullanamamaktadır. Bisiklet kullanıcıları ile bu yolu paylaşan engelliler, bebek arabalı anneler ve diğer vatandaşlarımız da aynı durumla karşı karşıya gelmektedir” şeklinde özetledi.

İzmir’de, 1 metre ‘Ulaşım Amaçlı Bisiklet Yolu’ yok

Mustafa Karakuş, bisiklet yollarının ulaşım amaçlı olarak yapılması gerektiğine işaret ederek” bisiklet yolu bisikletlinin bir semtten diğer bir semte güvenli olarak ulaşmasını sağlayacak şekilde ulaşım amaçlı olarak yapılmalıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi şehrimizde ulaşım amaçlı 1 metre bile yolu bulunmamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi şehrimizde bazı kaldırımları ve gezi alanlarını bisiklet yoluna çevirerek sadece gezi amaçlı bisiklet yolları oluşturulmuştur. Bu yollar hiçbir standarta ve yönetmeliğe uymamaktadır ve bazı kısımları tehlike içermektedir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilk etapta Pasaport-Konak arasındaki bisiklet gezi yolunun kullanılmasını engelleyen uygulamaları ortadan kaldırılmasını isteyen Karakuş, her geçen gün artan trafik yoğunluğu, egzoz dumanı kirliliği ve diğer problemlerin sadece ve sadece ekonomik ve çevreci ulaşım olan bisikletli ulaşım ile çözüleceğine vurgu yaptı. Karakuş, “ Dünyanın büyük şehirleri ulaşım problemini çözmek için bisikleti seçmiştir. Bisikletli ulaşıma geçmenin vakti çoktan gelmiş, hatta geçmektedir” dedi. Bisikletçiler açıklamalarını, “İzmir’i bisikletli ulaşımın başkenti yapabilmek için İzmir Büyükşehir Belediyesini göreve çağırıyoruz” diyerek açıklamalarını sona erdirdiler.

Açıklamadan sonra trafikteki kazalara dikkat çekmek için sembolik olarak yerde araba çarpmış şekilde yatarak protestolarına devam eden bisikletçiler, daha sonra Gündoğdu Meydanı’na kadar giderek burada ‘bisiklet forumu’ yaptılar.

 

 

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Yorumlar...