Trans birey ölümleri son bulsun Ayrimcilik
1.8.2013 00:30:13

Ötekilerin ötekisi trans birey cinayetleri ve intiharlarının son günlerde artması üzerine eylem yapılarak ayrımcılıkla mücadele kanununun çıkarılması istenirken cinayetler ve ölüme sebebiyet verenler kınandı.

9 Temmuz'da Dora Özer Kuşadası'ndaki evinde, 21 Temmuz'da Kenan, İzmir' Karabağlar’da başı ezilerek, 28 Temmuz'da Gaye Beyoğlu'ndaki evinde boğularak öldürülürken Doğa isimli trans kadın erkek arkadaşından gördüğü şiddet yüzünden Karabağlar’da intihar ederek hayatına son verirken, 30 Temmuz’da Özge adlı bir trans birey İstanbul Kurtuluş’ta henüz ölüm sebebi kesinleşmemiş bir şekilde evinde ölü bulundu.

Öldürülen, ölü bulunulan ve intihar etmek zorunda bırakılan trans bireyler için toplanan gruplar, ülkenin birçok şehrinde olduğu gibi İzmir’de de eylem yaptılar.

Siyah Pembe Üçgen, Konak Forumu, Yeni Kapı Tiyatrosu, Feminist Sanatçılar Platformu'nun ve siyasi partilerin desteklediği eylem İzmir'de Alsancak İskelesi önünde toplanılarak başladı ''Trans Cinayetleri Politiktir'' pankartını açıp, 'Travestiyiz, Transseksüeliz', 'Buradayız Alışın', 'Nefret Suçları Yasası İstiyorum', 'Translar Vardır', 'Transfobi Öldürür' dövizlerinin taşındığı ''Susma Haykır Translar Vardır'', ''Batsın Batsın Ahlakınız Batsın'', ''Transfobik Devlet Yıkacağız Elbet'', ''Devletin Başına Dönme Gelecek'', ''Trans Cinayetleri Politiktir'', ''Trans Fobi Vuruyor Devlet Koruyor'' sloganlarını atarak Gündoğdu Meydanı'ndan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bulunan Ordu Evi önüne kadar yürüdüler.

Ötekilerin ötekisiyiz

Ordu evi önünde grup adına açıklama yapan Ajlan, “Bizler trans seks işçileri olarak her türlü şiddetin mağduruyuz ve yıllardır dile getirdiğimiz sorunlarımız ve taleplerimiz devlet ve aygıtları tarafından görmezden geliniyor. Trans bireyler olarak toplum tarafından, devlet tarafından dışlanılıyoruz. Biz ötekilerin ötekisiyiz” dedi.

Gerçekleşen bu kasıtlı kırımın bir an önce son bulması gerektiğini, trans bireylerin yoğun ve sistematik şekilde maruz kaldığı önyargı, ayrımcılık, nefret söylemi nefret suçları ve polis şiddeti, kötü muamele, işkence ve toplumsal dışlamaların son bulması gerektiğini vurgulayan Ajlan, “trans bireyleri sadece seks işçiliğine iten diğer istihdam alanlarından koparan ayrımcılıkla mücadele için cinsiyet kimliği ve cinsiyet ibaresi içeren bir ayrımcılıkla mücadele kanunu çıkması” gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Eylem sloganlarla sona erdi.

 

0
1
2
3
4
5
6
7
Yorumlar...