Rojova için sınırlara dayanırız Kürt Sorunu
5.8.2013 18:14:24

BDP İzmir İl Örgütü, yaptığı basın açıklamasında hükümetin barış sürecinde yapılması gerekenleri yapmadığı ayrıca Rojava’da Kürtleri katleden çetelere verdiği destekle de katliama ortak olduğu vurgulandı.

BDP İzmir İl Örgütü, parti binası önünde yapılan açıklamaya HDK bileşenleri katılarak destek verdi. BDP İzmir İl Eşbaşkanı Fuat Mikailoğlu tarafından yapılan açıklamada, yıllardır hakları inkar edilen Kürtlere karşı yürütülen imha ve inkar politikalarının sonucu yaşanan savaşta binlerce canın yitirildiği, zorla göç ettirildiği,  zulüm işkence yaşandığı gibi çok ağır ekonomik bedeller ödendiğini söyledi.
 
Hükümet üstüne düşenleri yapmıyor
 
Mikailoğlu, “2013 Newroz’un da Öcalan’ın değeri asla ve asla bir emekle hazırladığı barış, demokrasi, eşitlik ve halkların kardeşliği niteliğindeki mektubunu Türkiye, Ortadoğu ve tüm dünya halklarına deklere ettiği  mektup Türkiye’deki halkları sevindirdiği kadar, Ortadoğu ve dünyadaki demokratik, ilerici kamuoyunu da memnun etmiştir” dedi.
 
Bu mektubun gereklerini KCK’nin birinci aşamada yerine getirdiğini, iktidar cephesinde ikinci aşamada yerine getirilmesi gerekenlerin yapılmadığını söyleyen Fuat Mikailoğlu, “Tam tersine yeni karakollar yapıldı, koruculuk sistemine takviyeler yapılıp maaşlar arttırıldı. BDP heyetlerinin adaya gidişleri dışında Sayın Öcalan için görüş ile ilgili elle tutulur bir değişiklik olmadı. Özellikle sağlığıyla ilgili talep olmasına rağmen bağımsız bir doktor heyeti İmralı’ya gönderilmedi. Oysa iyi biliniyor ki sayın Öcalan’ın sağlığı dünyadaki tüm Kürtler için hayati bir konudur. Aynı zamanda müzakerelerin devamı için de olmazsa olmazlardandır” dedi.
 
Kürtler için sınırların anlamı yoktur
 
BDP İzmir İl Eşbaşkanı Fuat Mikailoğlu, Rojava’da ki yaşananlar hakkında, “RoJava'daki halkımız yıllardır sömürgeci zulüm altında ve tüm insani hakları ellerinden alınarak yaşatılmıştır. Ancak verdikleri demokratik barışçıl mücadeleyle 21 Temmuz 2012 yılında kendine komşu olan tüm halklarla kardeşçe, barış içinde "demokratik özerkliklerini" savunma ve inşaya başlamalarıyla birlikte bölgedeki tüm egemen güçler bu insani haklarını ellerinde almak için gerici bir cephede birleşerek, halklara kan kusturan, insanlıktan nasibini almamış, dinle Müslümanlıkla alakası olmayan, kutsal İslam dinini kendilerine maske edinen terörist örgütlere maddi ve manevi destek vererek Rojava'da ki halkımızın malı, mülkü ellerinde alınmakta, kadınlara tecavüz edilmekte "din" adına talanlar yapılmaktadır” dedi.
 
Mikailoğlu, çetelere destek verenlere hitaben de “buradan bu kirliliğin içinde olan tüm güçlere sesleniyoruz. Eğer bu destekleriyle Rojava Kürtlerini katletmekle Kürtleri korkutacaklarınızı ve sindireceklerinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Dünyadaki tüm Kürtler birdir ve bir olarak yaşayacaklardır. Bizim için manevi anlamda sınırların bir anlamı bulunmamaktadır. Gerektiğinde sınırlara dayanacağımız bilinmelidir” ifadelerini kullandı.
 
BDP İzmir İl Eşbaşkanı Fuat Mikailoğlu, açıklamasını Türkiye’nin Rojava’da katliam yapan çetelere verdiği desteği çekmesini ayrıca Rojava'ya insani yardımlar engellenmemesini, kapıların derhal açılmasını isteyerek, “Yaşasın Rojava Direnişi ve devrimi” sözleriyle tamamladı.
0
1
2
3
Yorumlar...