Diren Rojawa İzmir Seninle Kürt Sorunu
7.8.2013 15:19:05

İzmir'de sol siyasi kurumlar, Türkiye'nin desteklediği ve El Nusra gibi örgütlerin başta Rojawa'da Kürtlere, ülkenin pek çok yerinde Alevilere, Hıristiyanlara ve diğer halklara yönelik saldırganlığını kınayarak AKP'nin bu saldırganlığa desteğini kesmesini istediler.

Halkların Demokratik Kongresi ve Partisi (HDK/HDP), Halkevleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP)tarafından ortaklaşa yapılan basın toplantısı DİSK Genel İş Sendikası toplantı salonunda yapıldı. Basın toplantısına kurum ve HDK bileşenleri temsilcileri katıldı.

Kurumlar adına yapılan ortak açıklamayı Didem Tosun okudu.

Açıklamada, yaklaşık 2 yıldır emperyalizmin ve bölgedeki gerici-işbirlikçi devletlerin saldırılarına karşı Suriye halkının direndiğini, bu operasyonun en önemli merkezinin ise AKP’nin yeni Osmanlı hayalleri nedeniyle Türkiye olduğu belirtildi.

Türkiye, çetelerin lojistik üssü

Türkiye'nin desteklediği ve El Nusra gibi örgütlerin de içerisinde yer aldığı ÖSO, başta Aleviler ve Hıristiyanlar olmak üzere Suriye halkına yönelik sayısız katliamda bulunduğu, aynı grupların yaralaması durumunda Türkiye'deki hastanelerde tedavi edildiği belirtilen açıklamada, “ÖSO militanları sınırın bu tarafını terörize etmekten de geri durmadılar. Reyhanlı'da patlayan bombalar 54 insanımızın hayatına yüzlercesinin yaralanmasına mal olmuştur” ifadeleri yer aldı..

Suriye halkına karşı Suudi Arabistan, Katar gibi gerici devletlerle birlikte AKP iktidarının eli kanlı çetelerin baş destekçisi olduğu, Türkiye'nin sınırlarından silahlar, bombalar ve ÖSO militanlarının sevkiyatı yanında İHH yardımları adı altında katillerin cirit attığı ve sınır güvenliğinin ortadan kaldırıldığına işaret edilerek Türkiye’nin bu operasyonun lojistik destek üssü haline getirildiği belirtildi.

Sınır, çetelere açık Kürt halkına kapalı

Bütün bunların yanında son bir haftadır sınır yerleşimlerinde yaşayan Kürtlerin yardımlarının ise güvenlik gerekçesiyle Rojawa'ya iletilmesine izin verilmediğine dikkati çeilen açıklamada, “Türkiye destekli çeteler, son iki haftadır, yaklaşık bir yıldır PYD-YPG güçlerinin kontrolü altında bulunan Rojawa'ya saldırmaya” başladığı hatırlatıldı.

Türkiye destekli çetelerin Kürt yerleşimlerinde sivillere yönelik katliamlara başladığı kendi kontrolü altındaki yerleşimlerde camilerden “Kürtlerin malları, canları, kadınları helaldir” anonsları yapıldığı hatırlatılarak, “En son 5 Ağustos Pazartesi günü 150'si çocuk 450 sivil El Nusra tarafından katledildi” bilgisi aktarıldı.

Didem Tosun, Rojawa'daki direnişi desteklediklerine vurgu yaparak “Çünkü Rojawa direnişi sırtını emperyalist güçlere ve bölgesel dengeler üzerine kurulan kirli pazarlıklara yaslamamıştır. Rojawa'daki direniş tek meşru güç olan halka dayanmaktadır” dedi.

Rojawa, Türkiye’nin karanlık hesaplarını bozdu

AKP hükümetinin her geçen gün eli kanlı çetelere verdiği destekle büyük bir ateşin içine attığına işaret edilen açıklamada aynı zamanda Rojawa'daki gelişmelerin Türkiye’nin Suriye politikasına çomak soktuğu da belirtildi. Ne Kürt halkının ne Nusayrilerin ne de Türkiye halklarının bu gerici, savaş yanlısı politikalara teslim olmayacağı belirtilen açıklamada, AKP hükümeti, “Suriye politikası ile Alevilere karşı düşmanca söylem ve politikalarla da mezhep yarılması derinleştirilmeye çalıştırılmaktadır” uyarısı yer aldı.

Başta Kürt halkı olmak üzere gerek Rojawa'da (Batı Kürdistan) gerek Türkiye'de tek meşru otorite halkların kendi gücüne dayanan irade olduğu, AKP’nin tekçi gerici inkarcı politikalarına kaşı Haziran Direnişinin bunu gösterdiğine işaret edilen açıklamada, “AKP'ye karşı yükseltilen özgürlük ve demokrasi talepleri ile Kürt halkının talepleri iç içedir. Şimdi halkların özgürlük ve demokrasi, emekçilerin daha iyi bir yaşam talepleri Taksim’de ortaya çıkan dayanışma ruhuyla büyümeye devam etmektedir” ifadeleri yanında “Diren Rojawa İzmir Seninle” cümlesiyle son erdi.

 

 

0
Yorumlar...