Can Yücel’in ‘Devrimciler Ormanı’ vasiyeti gerçekleşti Portreler...
21.8.2013 18:58:20

Can Yücel’in vasiyeti olan katledilen devrimcilerin her birinin adına dikilmiş ağaçlardan oluşan orman Seferihisar’da hayata geçirilmeye başladı. Seferihisar’da Can Yücel Ormanı’nda katledilen devrimcilerinin adını taşıyan ormanın ilk fidanları Can Yücel’in doğum gününde dikildi.

Seferihisar Belediyesi ve yazar-şair Cezmi Ersöz’ün ortaklaşa çabasıyla hayata geçen Can Yücel Ormanı’nda 1 Mayıs 77 katliamından, Sivas katliamına, Deniz Gezmiş’ten Uğur Mumcu’ya, Harun Karadeniz’den Abdi İpekçe’ye, Nesimi Çimen’den İbrahim Kaypakkaya’ya, Musa Anter’den Hrant Dink’e,  Ethem Sarısülük’ten Abdullah Cömert’e, Ali İsmail Korkmaz’dan Mehmet Ayvalıtaş’a Vedat Aydın’dan Medeni Yıldırım’a, Doğan Öz’den Metin Göktepe’ye, Hüseyin İnan’dan Kemal Türkler’e öldürülen her devrimci için birer fidan dikildi.

Seferihisar Kocaçay Mevkii’nde belediyeye ait alanda hayata geçirilen orman fidan dikim törenine katledilenlerin yakınları katıldı. Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Medeni Yıldırım’ın ağabeyi Mehmet Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Burak Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime babası Ali Ayvaltıvaş, Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert’in yanı sıra DİSK ve Türk İş’e bağlı sendikaların üyeleri, sanatçılar ve yazarlar yanında çok sayıda yurttaş da törene katılarak fidan diktiler.

Erken Göçen Tüm Devrimciler İçin

Törende Can Yücel Ormanı’nın ev sahibi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; "Bu projeyle ilgili olarak Cezmi Ersöz’le  ilk kez geçen yıl  görüştük. Can Yücel'in böyle bir vasiyeti olduğunu ve bunu yerine getirmek istediğini söyledi. Biz de çok heyecanlandık ve bunun için çalışmalara başladık. Bu topraklardan erken göçen tüm devrimciler için Can Yücel Devrim Ormanı’nı kuruyoruz. İlk etapta 77 isimle başlıyoruz. Birçok ismin eksik olduğunu daha binlerce isim olduğunu biliyoruz. Bu eksiklikleri sürekli gidererek bu devrimcileri bu topraklarda buluşturacağız” dedi.

Projenin hayata geçmesinde emeği geçen Cezmi Ersöz ise yaptığı konuşmada, “Candı Yüceldi Şarabiydi” kitabının hazırlığını yaptığı sırada Can Yücel’in son günlerinde yanında bulunanlardan Ömer Atılgan ile tanıştığını, Can babayı anlatırken böyle bir vasiyeti olduğunu kendisine ilettiğini o günden sonra da bu vasiyeti gerçekleştirmek için Seferihisar Belediyesi ile ortak çalıştıklarını bugüne geldiklerini belirterek, “devrime ‘can’ veren yoldaşlarımızın yakınları burada. Üzülerek söylüyorum ama bu orman büyüyecek” dedi.

Can Babanın Başka Bir Vasiyeti Mücadele Etmektir

Can Yücel’in arkadaşları ve ailesi adına söz alan Ömer Seyfettin Atılgan, “Baba ölmeden önce ‘bir ormanımız olsun düşen yiğitlerimizin adını taşısın. Dibinde çocuklar onları tanıyarak büyüsün’ diye son bir vasiyeti vardı” dedi. Atılgan, Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi tartışmaları olduğu dönemde Can Yücel’in ‘getirmesinler burada mezarını balyozla dağıtırlar’ dediğini hatırlatarak, “Bugün Can Baba’nın mezarını balyozla dağıttılar, dağıtanlar da beraat ettiler. Bize düşen onun mücadelesine sahip çıkarak sokaklarda, fabrikalarda her yerde mücadeleyi yükseltmektir” dedi.

Ethem Sarısülk’ün abisi Mustafa Sarısülük, “Bizim için acı olsa da kardeşimizin adının devrimcilerle bir arada bir ormanda anılması onur vericidir. Can Baba rahat uyusun onun çocukları sokakları ateş topuna çevirdiler, devrimciler onu unutmayacak dedi.

Biz Diğer Fidanlarımıza Sahip Çıkacağız

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvaltıvaş, “Sokaklarda fidanlarımızı kopardılar ancak biz diğer fidanlarımıza sahip çıkacağız. Türkiye’yi karanlığa teslim etmeyeceğiz” derken Nesimi Çimen’in oğlu Mazlum Çimen, “Can Baba keşke Gezi’yi görseydi” dedi.

Sanatçı İlkay Akkaya, kendisinin Pir Ahmet Solmaz için fidan dikeceğini, üzücü bir gün yaşadığını söyleyerek, “buradaki dayanışmanın gücünü biliyoruz ve bu dayanışmanın güç alarak umutluyuz” dedi.

Musa Anter’in kızı Rahşan Anter ise yaptığı konuşmada, hepimiz aynı hisleri taşıyoruz. Buraya Gezi’den sonra gelmiş olduğumuz için kendimizle de yüzleşiyoruz. Genlerden yapamadıklarımız için özür diliyoruz” dedi. Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok, “bizler acının kardeşliğini yaşıyoruz. Acının kardeşliğini yaşayanların zarafeti vardır. Bu zarafeti gösterenler, arkada durur, 20 yıldır verdiğimiz ancak zamanaşımına uğramasını engelleyemediğimiz katillerin yargılanması mücadelesini artık Roboski için Gezi için vereceğiz” dedi.

Bir Ormanda Kardeşçe Yaşayacaklar

Ölüm oruçlarında hayatını kaybeden Canan ve Zehra Kulaksız kardeşlerin babaları Ahmet Kulaksız’da yaptığı konuşma da, “Yaşamayı en çok hak edenlerin anısına ağaç dikiyoruz. Yüreklerimizde yaşattığımız çocuklarımız, sevdiklerimiz bir ormanda kardeşçe yaşayacaklar” dedi.

Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Burak Korkmaz, Ali İsmail’in İzmir’i çok sevdiğini onun adının burada yaşatılmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, “bu ağaçlar büyüdüğünde bu ağaçlarla büyüyecek çocuklar aynı zamanda burada adına ağaç diktiklerimizin fikirleriyle büyüyecekler” dedi.

Yakınları katledilenlerin konuşmalarından sonra ağaç dikimine başlandı ve daha sonra kaybedilmiş devrimciler adına hazırlanmış özel isimlikler ağaçlara asıldı.

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Yorumlar...