Çıplak arama işkencedir Haberler
4.9.2013 12:21:40

Gezi Direnişi sonrası başlayan ‘cadı avı’ operasyonlarında tutuklanan Elif Kaya’nın, Şakran Kadın Cezaevi’nde çıplak aramaya direnmesi üzerine kendisine verilen “bir ay görüşme hakkından men” cezasının kaldırılması için açılan dava görülürken dışarıda ise Elif Kaya’ya destek eylemi yapıldı.
 
Gezi tutuklusu Elif Kaya, 23 Haziran 2013 tarihinde tutuklanarak götürüldüğü Şakran Kadın Cezaevine girişte gardiyanlar tarafından çıplak aramaya maruz bırakılmış; Elif Kaya, bu uygulamaya karşı direnmiş bunun sonucu olarak da “bir ay görüşme hakkından men” ile cezalandırılmıştı. Elif Kaya’nın avukatları, tarafından gerek insanlık dışı, hukuka aykırı çıplak arama nedeniyle suç duyurusu yapılmış gerekse “bir aylık görüşmeden men” disiplin cezasının kaldırılması için dava açılmıştı.
Söz konusu disiplin cezasının kaldırılması için açılan davanın ilk duruşması, 3 Eylül 2013 tarihinde Karşıyaka İnfaz Hakimliği’nde izleyiciye kapalı olarak yapıldı. Yapılan duruşma sonrası yargılama ‘delillerin değerlendirilmesi’ amacıyla 11 Eylül 2013 tarihine ertelendi.
Karşıyaka Adliyesinin bahçesinde ise gezi tutuklusu kadınların karşı karşıya kaldıkları sorunların kamuoyu ile paylaşılması ve tutsaklarla dayanışmak üzere İzmir Kadın Platformu tarafından oluşturulan Gezi Tutsağı Arkadaşımı Merak Ediyorum Kampanya Grubunun basın açıklaması ve Elif Kaya ile dayanışma eylemi vardı. Yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi;
 
Gezi tutsağı arkadaşlarımızı merak ediyoruz!
 
Gezi direnişi sürecinde İzmir’de tutuklanıp Şakran Cezaevine götürülen ve gardiyanlar tarafından çıplak aramaya tabi tutulan, buna karşı çıktığı ve direndiği için 1 ay süreyle görüş yasağı alan arkadaşımız Elif Kaya’yı merak ediyoruz.
Çünkü Şakran Cezaevinde geçmişte olduğu gibi bugün de kadın tutuklu ve hükümlülere yönelik keyfi uygulamaların, cinsel taciz ve saldırıların devam ettiğini, çeşitli sindirme politikalarının uygulandığını biliyoruz.
AKP hükümeti eliyle gerçekleştirilen kadınların, çocukların, lbgt bireylerin bedenlerine yönelik her türlü saldırının her geçen gün kat be kat arttığı bu ülkede cezasız kalan saldırılara karşı öfkemiz ve sözümüz büyüyor.
İhlale maruz kalanlar ve yakınları hak aradıkları için yeniden ve yeniden cezalandırılıyor.
Erkek egemen devlet, kadın kimliği üzerinden her gün bir yenisini geliştirdiği politikalarıyla kadınları kimliksizleştirmeye ve nesneleştirmeye devam ederken, Şakran cezaevinde yaşananlar karşısında da üç maymunu oynuyor…
'İnce arama' adı altında tutuklu ve hükümlülere dayatılan çıplak arama insanlık onuruna aykırı bir muameledir!
Çıplak arama işkencedir!
Hapishanelerde, gözaltında kadın bedenine yönelik her türlü şiddet ve taciz, çıplak arama işkencesi son bulmalıdır!
Yüksek güvenlikli cezaevleriniz, her şeyi gören mobeseleriniz, dinleyen "böcekleriniz" ...
Bunlar yetmeyince ellerinizle dokunduğunuz bedenlerimiz ve hayatlarımız bizimdir.
Bizler, farkındayız, biliyoruz, buradayız!”
 
Şakran’da cinsel taciz var!
 
Basın açıklamasının ardından ve duruşma boyunca platform katılımcıları;
Şakran’da cinsel taciz var!
Devlet elini bedenimden çek!
Yaşasın kadın dayanışması!
Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Ve benzeri sloganlarla dayanışma gezi tutsağı kadınlarla dayanışma gösterdi. Platform 11 Eylül duruşmasına da katılım ve dayanışma ile platforma destek için çağrıda bulundu.
0
1
2
3
4
Yorumlar...
Canan Arın,4.9.2013 13:45:15
Elinize sağlık, sloganlar da açıklama da çok güzel olmuş,bir de duyması gerekenler duysa! c.a.