Eğitim Sen: "Okul polisleri öğrencileri fişliyor" Ayrimcilik
29.11.2013 09:42:10

Okullarda ve okul çevrelerinde yaşanan olumsuzlukları önlemek amacıyla görevlendirildiği söylenen okul polisleri eliyle Karabağlar Eskiizmir, Yurdoğlu, Limontepe semti ve çevresindeki okullarda okuyan Alevi ve Kürt öğrencilerin tespiti yapılıyor.

 
Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube yönetimi tarafından Başkan Abdullah Tunalı imzasıyla yapılan açıklamada, “Gezi eylemeleri sonrasında ülkede devam eden cadı avı okullarımıza kadar inmiş bulunuyor. Bugün Eski İzmir, Yurtoğlu, Limontepe bölgesinde okul polislerinin okul idarecilerinden düzenlenecek bir yemek organizasyonu için okuldan Alevi ve Kürt kökenli olanlardan 5 öğrenci ismi istediğini öğrendik.
 
Okul idarecileri ve öğretmenler bu isteğin nedeni ve ayrıntısını sorduğunda, gezi direnişinde Alevilerin ön plana çıktığını, TİKKO ve PKK’yı destekleyip bölücülük yapanların içlerinde Alevilerin olduğunu, bu nedenle ismi istenen çocukların ailelerinin kapılarına gidileceğini, bu ailelerin çocuklarının suça bulaşmalarını engellemek için sunum ve seminerler, etkinlikler düzenleneceği söylendi.
 
Bu yaklaşım uzunca bir süredir farklı kimlik ve inançlara sahip kişi ve kesimleri potansiyel suçlu görme ve onları fişleme anlayışının son örneğidir. Eğitim Sen’in okul panolarındaki afişlerine müdahale eden okul polisi, bu günde daha ortaokul öğrencisi olan öğrencilerimizi fişlemeye çalışmaktadır.”
 
Tunalı, Eğitim Sen üyeleri olarak bu yaklaşımı kınadıklarını belirterek ilgilileri göreve çağırdı.
0
Yorumlar...