Kerbela’dan Yüksekova’ya katliam sürüyor Ayrimcilik
7.12.2013 15:55:19

Irkçı zihniyetin Alevi ve Kürtlere nefret ve düşmanca tutumları, potansiyel suçlu görme fobileri ile son günlerde mezarlarının tahrip edilmesi; evlerinin işyerlerinin işaretlenmesi ve  polis tarafından çocuklarının isimlerinin listelenmesi şeklinde taciz, tehdit ve saldırılara muhatap bırakılmalarına HDP Karşıyaka İlçe Örgütü tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “ Kürtlerin ve Alevilerin fişlenmesine “êdi bese' – ‘yeter’ demek için seslerimizi ve sözlerimizi birleştirelim” çağrısına HDK bileşenleri, Alevi örgütlerinden temsilciler de katılarak destek verdi.

Ülkede nefret ve düşmanlık öğretiliyor

Karşıyaka İstasyonu Havuzlupark’da buluşanlara ilk olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Karşıyaka İlçe Eşbaşkanı Ömer Seyfettin Atılgan seslendi. Atılgan konuşmasına “dünyada hiç kimse annesinden doğmadan önce nerede doğacağına, kimin doğuracağına, hangi ortama doğacağına, hangi milletten olacağına, hangi inancın içine doğacağına karar verme hakkı yok. Herkes eşit doğar. Doğduğunda hiçbir nefret, kötülük bilmez. Peki neden birbirine düşman olur, ötekilerden nefret eder? Çünkü nefret ve düşmanlık öğretiliyor. Türkiye’de devlet eliyle insanlara Alevilere, Kürtlere, Ermenilere, Hristiyanlara, Yahudilere karşı nefret ve düşmanlık öğretiliyor. AKP’ye ve egemenlere sesleniyoruz. Alevileri sevmiyorsunuz, Kürtleri sevmiyorsunuz, Ermenileri sevmiyorsunuz, solcuları sevmiyorsunuz, devrimcileri sevmiyorsunuz, eşcinselleri sevmiyorsunuz, Hıristiyanları sevmiyorsunuz, Yahudileri sevmiyorsunuz. Hani yaradılanı yaratandan ötürü seviyordunuz. Bu yalan niye? Sevgi sözcüğünü ağızlarına alsalar da halkların eşitliğine inanmayan ve bunun için gereğini yapmayanlar sevmiyorlar, halkların eşitliğini istemiyorlar” dedi.

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlere halkların eşitliği temelinde, yerelden ve yerinden yönetimi savunanların HDP ile hazırlandıklarını söyleyen Ömer Atılgan, “eşitlik diyenleri, özgürlük diyenleri, kentimizi ve kendimizi biz yönetmek istiyoruz diyenleri HDP’de bir araya gelmeye ve mücadeleyi ortaklaştırmaya” çağırdı.

Mezarlar kırılıyor, evler işaretleniyor, öğrenciler fişleniyor

HDP Karşıyaka adına basın açıklamasını ise HDP Karşıyaka İlçe Eşbaşkanı Sultan Sarıyarlıoğlu Kaya okudu.

Kaya, 1500 yıl önce Kerbela’dan başlayan özelikle Kürt, Alevi, Ermeni ve Süryani halklarına karşı “Kerbela'dan Pir Sultana, Şeyh Saidler'den Seyit Rızaya, Deniz Gezmişlerden, Mahir Çayanlardan, İbrahim Kaypakkayalardan, Mazlum Doğan'dan, Kemal Pir'lere” günümüze kadar yapılan inkar, asimilasyon, zulüm ve katliam furyasının hala devam ettiğini söyledi. Bu yoldaşlarının bu egemen ceberut devlet anlayışına boyun eğmediğini belirterek, “ zalimlerin zulmüne karşı direndiler ve kahramanca savaşarak şehit oldular. Bu yoldaşlarımızın her biri birer kahramandır yaptıkları bu mücadelenin önünde saygıyla eğiliyoruz yolu yolumuzdur diyoruz” dedi.

Cumhuriyet tarihinde de Dersim, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi mahallesi ve Roboski katliamlarıyla devam ettiğini aynı zihniyetin bugünde özelikle başta, Adıyaman ve Türkiye'nin farklı kentlerinde, Alevilerin evlerine çarpı işaretini koyarak bu egemen zihniyetin 21. yüzyılda hala bunu sürdürdüğünü söyledi.

Kaya, “İzmir Limontepe'de polisler bir okula giderek Kürt -Alevi çocukların kimlik bilgilerini istemişler. Bu yeni bir fişleme anlayışı mıdır? Bir ay önce de Bornova'da, Alevi mezarlarının tahrip edilip faillerinin bulunmadığını hepimiz biliyoruz. Son iki gündür ise Yüksekova’daki şehit-gerilla mezarlarının devlet tarafından yıkılıp enkaz edilmesi ve bunun sonucunda 2 Kürt vatandaşımızın polis kurşunuyla katledilmesini lanetliyoruz” dedi.

HDP Karşıyaka İlçe Eşbaşkanı Sultan Sarıyarlıoğlu Kaya, tüm ezilmişlerin, ötekileştirilmişlerin dini, dili, kimliği ne olursa olsun yanında olduklarını belirterek herkesi, “dikta edenlerin tahakkümcü, tekçiliği dayatan ulus devlet milliyetçiliğin ‘Tecrit Tenkit Terbiye Etme Stratejisi’ne karşı, yaşamın tüm renkleriyle var olmak ve nefes almak için HDP çatısı altında örgütlü bir irade olmak birlikte yürümeye ve ortaklaşmaya” çağırdı. 

Açıklama sırasında "Hepimiz Kürdüz Hepimiz Aleviyiz, Yaşasın Halkların Kardeşliği, Bijî Biratiya Gelan, Diren Yüksekova Karşıyaka Seninle, Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları atıldı.

0
1
2
3
Yorumlar...