Kürt vekillerin tutuklu kalması, ırkçı bakışın yansımasıdır Kürt Sorunu
17.12.2013 15:14:15

Anayasa Mahkemesi kararına rağmen milletvekilleri İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım, Kemal Aktaş, Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız’ın tahliye taleplerini reddetmesin HDP İzmir il örgütü Konak Meydanı’nda yaptığı açıklamayla protesto etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir örgütünün çağrısıyla çok sayıda kişi ve siyasi kurumun katılımın olduğu açıklama Konak’ta Merkez bankası önünde yapıldı. Basın açıklamasını HDP İzmir İl Eşbaşkanı Dilek Bakış yaptı. Bakış,  Diyarbakır Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri, Anayasa Mahkemesi kararını yok sayarak tutuklu vekillerin tahliyesini ret etmesinin seçilmiş vekillerin temsil haklarını çiğnemenin yanı sıra verili hukuk düzenini de hiçe saydığına işaret ederek, “bu karar hukuk kisvesi altında yürütülen bir ırkçı siyasetin ifadesidir. Adaleti kimlik aidiyetiyle ilişkilendiren bu kararla, mahkemeler ırk ve bölge ayrımcılığını hukuk eliyle açıkça tahkim etmektedir” dedi.

Bakış, mahkeme heyetinin, bu kararla hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına, hem Anayasa’nın uluslararası sözleşmeleri amir hüküm sayan 90. Maddesi’ne, hem de Anayasa Mahkemesi’nin emsal teşkil eden, bağlayıcılığı olan ve tüm seçilmişlerin serbest bırakılmasını öngören Mustafa Balbay kararına aykırı davrandığını söyledi.

AKP, Çözüm İstiyorsa Hemen Şimdi Gereklerini Yapmalıdır

Kürt halkının, kendisini vekillerinden ayıran ve siyasi iradesini yok sayan, demokratik siyaseti tıkayan ve Türkiye’yi kaosa sürüklemeyi göze alan bu kararı kabullenmeyeceği vurgusunu yapan Dilek Bakış, “AKP iktidarı, “yargı bağımsızlığı” arkasına saklanarak kendisini bu kararın sorumluluğundan sıyıramaz. AKP Hükümeti, tutuklu vekiller ve uzun tutukluluk süreleri konusunda yasal düzenlemelerden kaçınarak iki buçuk yıldır güttüğü “çözümsüzlük” siyasetini daha fazla sürdüremez. Ya bu kararları savunacak ya da “çözüm” sürecinin gereklerine uygun yeni bir adım atacaktır. Yargıçların yorumuna açık kapı bırakmayan, açık ve kesin düzenlemeler dışında tutulacak başka bir yol yoktur” dedi.

Tutuklu BDP-Blok vekilleri ve tüm BDP’li siyasetçilerin derhal serbest bırakılmasını isteyen HDP İzmir İl Eşbaşkanı Dilek Bakış, “Halkların Demokratik Partisi, bu darbeyi izlemekle yetinmeyecek, halkın mücadelesinin yanında, hem yargı hem de siyaset zemininde, yalnızca ulusal değil, uluslararası alanda da mücadelesini sürdürecektir” diyerek açıklamasını tamamladı.

Hükümet ve meclis acilen bu yanlışı düzeltmeli

BDP İzmir İl Eşbaşkanı Yusuf Kaya’da yaptığı konuşmada, bu mahkeme kararının Kürtlere karşı ayrımcılığın, çifte standartın devam ettiğinin göstergesi olduğunu söyleyerek, “İşte Meclis komisyonlarında vekilleriniz görev alıyor, ayrımcılık yok diyenler var. Ancak Mustafa Balbay için geçerli olan hukuk, bizim vekillerimiz için uygulanmıyor. Eğer ayrımcılık yapılmıyorsa 550 milletvekili hemen toplanır bu vekillerimiz çıkartmak için ne gerekiyorsa onu yaparlar” dedi. Kenan evren diktatörlüğünün yasalarının hala geçerli olduğunu söyleyen Kaya, “Anayasa Mahkemesinin kararının açıklandığı gün Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Balbay bugün bırakılmazsa Anayasa suçu işlenir demişti ve Balbay o gün bırakılmıştı. Bizim vekillerimiz ise hala tutuklu. Yasalar hakimlerin keyfine göre yorumlanıyorsa meclisin o yasaları aynı gün düzeltmesi gerekiyor. Ama hükümet, Anayasa suçu işlenmesine rağmen hakimlerin arkasına saklanıyor. Anayasa suçu işlendi. Vekillerimiz bugün bile bırakılsa bu suç işlendi. Bu anayasanın değişmesi o yüzden şart” dedi.

HDP milletvekillerinin bugün başlattıkları ve BDP milletvekilleri serbest bırakılıncaya kadar sürdürecekleri açlık grevi ile ilgili olarak bizler vekillerimize sahip çıkacağız, bu mücadeleye katılan HDK bileşenlerini ve HDP milletvekillerimiz selamlıyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

Açıklama ve konuşmalardan sonra açlık grevine başlayan HDP milletvekillerine destek ve BDP’li vekillerin bırakılmamasını protesto için 5 dakikalık sembolik bir oturma eylemi yapıldı.

0
1
2
3
4
Yorumlar...