Gezi ruhu, Karşıyaka Nergiz’de filizleniyor Kent
18.1.2014 17:40:18

Karşıyaka Belediyesi tarafından, Nergiz Parkı alanına belediye hizmet binası ve otopark yapma girişimine karşı halk, Karşıyaka’nın sokaklarında pankart, döviz ve sloganları ile Belediyeyi protesto ederken, parka dokundurtmayacakları kararlılığını gösterdiler.

Karşıyaka Belediyesinin, söz konusu alanın park olmadığı imar planında Belediye Hizmet Alanı olduğu gerekçesi altında yaptığı girişimlere karşı Goncalar ve Nergiz mahalle halkı, kendi aralarından bir komite ve Nergiz Halk Forumunu oluşturarak parkın korunması için düzenlediği imza kampanyalarına binlerce imza topladı.  Parkta inşaat istemediklerini belirten imzaları belediye teslim etmek ve mahallenin kent hakkı çerçevesinde parka sahip çıktığını göstermek için geçen hafta eylem kararı alınmıştı.

Karşıyaka ve Nergiz Halk Forumlarının çağrısıyla halk, Nergiz Park alanında bir araya geldi. Burada forum koordinasyonu, yapacakları yürüyüş ve güzergah hakkında halka bilgi verdi.

Yürüyüşe geçen halk, Nergiz Caddesi’ni takip ederek ilk olarak Goncalar mahallesi sokaklarında devamında da Nergiz mahallesi sokakların pankart, döviz ve sloganları ile yürüdü. Nergiz Caddesi üzerinden İZBAN Nergiz İstasyonu’na ulaşan halk, buradan yer altına alınan demiryolu hattını takip ederek Karşıyaka İstasyonu’na, devamında da Karşıyaka Belediyesi önüne kadar kilometrelerce yürüdü.

Halkından proje saklayan bir yönetim bizi temsil edemez

Belediye önünde yapılan basın açıklamasını mahalle sakinlerinden Semra Hancıoğlu yaptı. Semra Hancıoğlu, açıklamasına belediyenin Nergiz Parkı için ne düşündüğüne dair Nergiz ve Goncalar’da yaşayanlara bir bilgi verilmediğini, duyumlar üzerine başlayan araştırmalar ile ne yapılmak istendiğine dair bilgilere çok zor ulaştıklarını belirterek, “Halkından proje saklayan bir yönetim bizi temsil edemez” dedi.

Nergiz Park alanının mahallenin tarihi ile bütünleşmiş 70 yıllık bir geçmişe sahip olduğu, mahalle kültürü ve kimliğinin bir parçası olduğuna dikkati çeken Semra Hancıoğlu, “Karşıyaka Belediyesi, bu alanı yine Nergiz halkına sormadan yeşil alandan çıkarıp belediye hizmet alanı olarak tescil ettirmiştir” bilgisini aktardı.

Kamu çıkarı, yöneticilerin tasarrufunda olamayan alanlardır

Semra HancıoğluGezi Parkı’yla birlikte ortaya çıkan halkın kendi yaşam alanlarına sahip çıkma bilincinin, dalga dalga tüm ülkeye yayılıp yeni bir demokrasi ve yönetim biçiminin kaçınılmaz hale geldiğini kanıtladığına işaret ederek kent hakkını kullanacaklarına dikkati çekti.

Semra Hancıoğlu, “Yaşam alanlarımız olan kentlerimiz, ilçelerimiz ve mahallelerimiz, hangi siyasi parti ve hangi yerel yönetici tarafından olursa olsun, maksadında ticari çıkar olsun ya da olmasın, mülkiyetlerinin hazineye, il ya da ilçeye ait olmasına bakmaksızın kamu çıkarına kullanılması gerekir. Bu alanlar, kamuya yani o birimde yaşayan insanlara danışılmaksızın, değiştirilemeyecek ve yöneticilerin tasarrufunda olamayan alanlardır” diyerek yöneticilerin sınırlarını hatırlattı.

Nergiz park alanı, belediyenin değil halkın malıdır

Belediyenin halkına hizmet vermek için gerekli olan bina ihtiyacını bölgenin tek yeşil alanı olan park alanını yok ederek gideremeyeceğini, kamulaştırma, kiralama ve satın alma gibi yöntemlerle bina ihtiyacını giderebileceğini öneren Semra Hancıoğlu, “Ama satın alınarak veya kiralanarak yeşil alan ve park alanı yaratamazsınız” uyarısı yaptı.

Semra Hancıoğlu, belediye başkanına “Biz seni bizim vekilimiz olarak seçtik. Asil biziz vekil sizsiniz. Nergiz park alanı belediyenin değil halkın malıdır. Hiç kimsenin dilediği gibi tasarrufta bulunacağı bir alan değildir” ifadeleriyle seslendi.

Parkımıza inşaat yapmanıza izin vermeyeceğiz

Nergiz ve Goncalar mahalleleri halkının, parka bina istemediğini tekrar eden Semra Hancıoğlu, “Aksine park içindeki kaçak yapıların da yıkılmasını, parkın daha çok yeşil alana kavuşmasını talep etmektedir. Biz buraya gelerek parkımıza inşaat yapılmasını istemediğimizi belirten imzalarımızla geldik; biz buraya “parkımıza dokunmayın, daha az beton daha çok park, daha çok yeşil alan istiyoruz” demek için geldik. En önemlisi de” parkımıza inşaat yapmanıza izin vermeyeceğiz” kararlılığımızı göstermek için geldik” ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.

Yürüyüş ve açıklama sırasında “Parkımıza Beton İstemiyoruz, Dokunma, Ağacıma Yeşilime Parkıma Sakın Dokunma, Susma Haykır Yeşil Haktır, Susma Haykır Park Haktır, Karşıyaka Uyuma Yeşiline Sahip Çık, Her Yer Nergiz Her Yer Direniş, Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam“ sloganları atıldı. 

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Yorumlar...