Karşıyaka Belediyesi meclisi halka yasakladı Kent
4.2.2014 00:11:02

Nergiz Parkı’na inşaat yapmak için planlar hazırlayan buna karşı çıkanlara ise provokatör anlamına gelen sözler, sıfatlar kullanan Karşıyaka Belediyesi, bugün de meclis toplantısını izlemek isteyen halkı belediye giriş katından meclis salonuna bırakmadı.

Belediyenin Nergiz Parkı’nın imar planında Belediye Hizmet Alanı olarak yer aldığı gerekçesiyle 2500 m2’lik alanda 1200 m2 inşaat, 250 m2 otopark ve bir o kadarına da süs havuzu yapmayı planlayan belediyenin girişimine karş Nergiz halkı direniş başlatmıştı. Aylardır, parkın park kalması için mücadele eden mahalleli, parkın inşaat ihalesinin yapıldığı duyumları üzerine eylemlerini yoğunlaştırdı.

Bir taraftan eylemler yapılırken digger taraftan da imar planı değişikliği yapılarak alanın park olarak imar planına işlenmesi isteğini belirten dilekçeler toplanmaya başladı. Şubat ayı Belediye Meclis gündemine alınması için ilk elde toplanan 1300 imza geçen hafta içinde belediyeye teslim edilmişti. Diğer yandan da imza toplama işi devam ettirilmiş ve bugüne kadar 4000’ı aştığı belirtildi.

İmar planında park olarak işleyin

Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısının bugün yapılacağını duyan mahalle halkı, parkla ilgili taleplerinin görüşülme ihtimali nedeniyle belediye melis toplantısını izlemek istedi ve toplantıyı  izlemek için belediyeye geldiler.

Mahalle halkının direnişinde en önemli dayanışma birimi olan Karşıyaka Halk Forumu katılımcıları da mahalle halkı  ile birlikte Meclis toplantısını izlemek için belediye önüne gelerek Nergiz halkının taleplerini sıraladılar ve onlara desteklerini açıkladılar.

Meclis toplantısının başlaycağı saate doğru içeri giren mahalleliler ve forum üyeleri güvenlik görevlileri ve zabıtanın bina içinde kurduğu kurduğu barikatla karşılaştılar.

Meclisin Hukukiliği Tartışılır Hale Geldi

Uzun sure yapılan tartışmalar sonuç vermedi. Mahalle halkı ve forum katılımcıları, Meclis toplantısına alınmadıklarına dair görüntülü tespit ve yazılı tutanak tutarak dışarı çıktılar. Dışarıda mahalle halkı adına konuşan Erol Çırak, katılmak istediğimiz Belediye Meclis toplantısına katılımımız hukuksuz bir şekilde engellendi. Yasalara gore açık olması gereken Meclis toplantısı halka kapatılmış ve meşruiyeti tartışılır hale gelmiştir. Hem meclis toplantısının hukukiliğinin takipçisi olacağız ve hemde ilgili kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

CHP grup toplantısından çıkan meclis üyeleri mahallelilerin sıkıştırmaları üzerine “parkın ihalesi iptal edildi” diyerek tepkileri yumuşatmaya çalıştı. Ancak doğru olup olmadığına ilişkin herhangi bir başka bilgi alınamadı.

0
1
Yorumlar...
mehmet gezen,4.2.2014 20:28:52
belediyenin yaptığı tek şey bina bina bina birilerine rant sağlamak örnekköy afet evlerinin yoları içler acısı defalarca yazmama rağmen resimler çekerek belgeledim zübeyde hanım mahallesi muhtarının bilgisi var ama oralı olan yok çünkü burada rant lık bişi yok halkın ödediği vergilerle reklam yapıyor 10 yılda 600 milyon yatırım yapmış ama burada halk belediye ye gidip protesto edemiyor maalesef bende doğma büyüme nergizliyim nergiz halkının yanındayım