Hafriyat kamyonlarına isyan Kent
7.5.2014 11:14:06

Özel bir firmanın yaptığı hafriyatın mahalle içinden geçerken alt yapıda yaptığı tahribat ve yarattığı kirliliğe isyan eden mahalleli, eyleme başladı. Aliağa Yeni Mahalle sakinleri, üç gündür hafriyat kamyonlarının geçişini engellemek için mahalle içinde yolu trafiğe kapatılıyor.  

Aliağa da, yapımı süren Star Rafineri A.Ş’nin kazı alanından çıkan hafriyatı taşıyan kamyonların gürültüsü ve çevreye verdiği kirlilikten rahatsız olan Yeni Mahalle sakinleri, 3 gündür devam ettikleri yol kapatma eylemine bugün bir kez daha Güzelhisar Caddesi’ni trafiğe kapatıp kamyonların geçişini engellediler.

Günde yaklaşık bin hafriyat kamyonun geçtiği Yeni Mahalle Güzelhisar Caddesi ve çevresinde yaşayanlar; 3 yıldır yaşadıkları hafriyat kamyonu çilesinin son bulması için onlarca dilekçe yazdıklarını Aliağa'da görevli tüm yetkililer ile görüştüklerini ancak hiç bir yetkilinin kendilerini ciddiye almadığını belittiler.

Mahalle sakinleri, Aliağa Belediyesinin, sorumluluğu Büyükşehir Belediyesine attığını Büyükşehir Belediyesinden de hiç bir yetkiliye ulaşamadıklarını dile getirdiler.

Şikayetlerinin kamyonlara başka bir güzergah belirlenmesini istediklerini ancak sanki bozulan yolun yeniden yapılmasını istemişiz gibi yol 3 ayda bir 5 ayda bir tamir ediliyor diyen mahalle sakinleri Sonuna kadar eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

Eyleme Şoförlerde Destek Verdi

Mahalle sakinleri, ayrıca ağır tonajlı kamyonların aşırı hız ve gürültü yaptığını, toza neden olduğunu, ağırlıkları nedeniyle yolun altından geçen su borularının patlamasına yol açtıklarını söyleyerek, tepki gösterdi. Caddeyi trafiğe kapatan mahalleli,  bu araçlara hiç bir kontrol ve cezai işlem uygulanmadığını belirttiler.

Hafriyat taşıyan bu kamyonlar için başka bir güzergah belirlenmesini veya başka bir yol yapılmasını istediler. Maliyetlerini azaltmak için Güzelhisar Caddesi’nin kullanıldığını belirten mahalle sakinlerine hafriyat kamyonlarının güzergahını kullanan sürücüler de araçlarından inerek eyleme destek verdiler.

Yaklaşık 3 saat süreyle yolu trafiğe kapatan mahalleli emniyet yetkilileri ile görüşme yaparken kamyonlar şirket yetkilileri ve emniyet görevlilerince kaçırıldı. Mahalle sakinleri bu durumun kendilerine yönelik bir aldatmaca oyalama olduğunu belirterek eylemlerine kamyonlara başka bir güzergah bulununcaya kadar devam edeceklerini belirttiler.

 

 

 
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Yorumlar...