3-5 Ağaç Kervanı yola koyuluyor Ekoloji
25.5.2014 20:57:38

Praksis öncülüğünde oluşturulan '3-5 Ağaç Kervanı', Haziran ayı boyunca Mersin'den İzmir'e Bursa'ya Trabzon'a Hopa'ya Dersim'e Şırnak'a kadar yaklaşık yirmi yerdeki çevre mücadelelerine müzik, tiyatro ve pandomimle sanatın büyülü dilini katmak için yola çıkıyor.

5 Haziran'da Mersin'de nükleer santrallere dikkat çekilecek bir etkinlikle yola çıkıp, 28 Haziran'da Şırnak’ta HES mücadelesine destek eylemiyle sona erecek etkinliklerini “Kervanımıza yatağında akamayan derelerin, kumsalında gezilemeyen sahillerin, gölgesinde serinlenemeyen ağaçların, yok olan toprakların seslerini yükledik, yola çıkıyoruz” sözleriyle özetleyen '3-5 Ağaç Kervanı' yaklaşık 20 noktayıziyaret edecek.

Hazırladıkları basın bildirisinde gezinin amacı “Anadolu’nun birçok köşesinde nükleer santrallere, HES'lere, ormanların talanına, madenlere, RES'lere, balık çiftliklerine, 'Kentsel Dönüşüm'e ve TOKİ'ye karşı mücadele çeşitli şekillerde ve yoğunluklarda sürüyor. Bizim turumuzun temel amacı da bu mücadele noktalarından kervanımıza yükleyeceğimiz deneyimleri bir sonrakine aktarmak ve buralardaki mücadeleleri sanatın birleştirici ve geliştirici diliyle büyüterek geliştirmek olacaktır” ifadeleriyle açıklandı.

Bildiride, “Doğayı savunanların mücadelesini ‘3-5 ağaç meselesi' diye küçük gösterme gayretinde olanlar bir bakıma haklılar. Boğazpınar'da ‘Hes yapma boşuna yıkacağız başına!’ diyen çocuklar nasıl ki bizim körpe fidanlarımız ise metropolün göbeğinde bir parkta ağaçların yanına yaşamlarını dikmiş gencecik canlar da umut fidanlarımızdır. Nasıl ki devletin kolluk güçlerine, sermayenin kepçelerine karşı duran Metin Lokumcu mücadelemizin koca çınarı ise yaşam damarlarını kesmek isteyenlere ‘Serhildan Jiyane!’ diye haykıran Hewsel de, ‘Ho ver bıde Mızır!’ diyerek beton parmaklılarını kendi yıkacak olan Munzur da güçlü ve boyun eğmez ağaçlarımızdır. Haklılar… Bütün meselemiz ‘3-5 ağaç’!” denildi.

'3-5 Ağaç Kervanı' ekibinde Praksis, Merhaba Sanat Tiyatrosu, pandomim sanatçısı İlker Kılıçer ve çocuk etkinliklerini yönlendirecek gönüllüler bulunacak. Bildiride koşullar elverdiğince yol üzerindeki katılımlara da açık olacakları belirtildi.

Yirmi altı günlük tur boyunca belirlenen yerlerde konser, tiyatro ve pandomim gösterileriyle masal ve çocuk etkinlikleri yapacak, uygun olan yerlerde bunlara kısa erimli koro çalışmaları, resim vb. çalışmalar da ekleyecek '3-5 Ağaç Kervanı', “Sanat eşliğinde Hewsel’i Fındıklı’ya ‘Türk Kürt kardeş HES’çiler kalleş’; Mersin’i Sinop’a ‘Borsaları, şirketleri ve iktidarları hepsi halka karşıdır’ çizgileri ile birleştireceğiz”ifadelerini kullandı.

‘3-5 Ağaç Kervanı’ kapitalizme ve onun doyumsuzluğuna karşı bir sanat siperi olarak yola çıkacaklarını belirterek 3-5 Ağaç Kervanı’ duraklarını şöyle sıraladı: x

Tarsus                   - Merkez / Boğazpınar

Mersin             - Merkez

Antalya           -  Manavgat /Ahmetler

İzmir               -  Seferihisar

İzmir               -  Merkez 

İzmir               -  Karaburun

Bursa              -  Merkez

Çanakkale       -  Merkez

İstanbul           -  Mahalleler / Kuzey Ormanları

Zonguldak       -  Merkez 

Bartın              -  Amasra

Sinop               -  Merkez / Gerze

Samsun          -  Terme

Ordu                -  Ünye

Trabzon           -  Solaklı

Rize                 -  Fındıklı

Artvin               -  Merkez / Borçka

Dersim            -  Munzur

Diyarbakır        -  Hewsel

Şırnak              -  Merkez 

 

 

0
Yorumlar...