Gezi direnişi direniyor Haberler
1.6.2014 02:30:54

Gezi İsyanı’nın  yıldönümünde, İsyan günlerinde yaşamını kaybedenler anılırken Gezi’nin direniş kültürüyle İzmirliler caddelerde, sokaklarda ve meydanlardaydı.

Sendikalar, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi örgütlenmelerin oluşturduğu Emek ve Demokrasi’nin çağrısıyla Basmane Meydanı’nda  buluşan binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.

Gazi Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Montrö Meydanı, Lozan Meydanı, Vasıf Çınar Bulvarı ve İkinci Kordon güzergahı Gezi İsyanı, Rojova Devrimi ve Soma Katliamı ile ilgili sloganlarla geçilerek Gündoğdu Meydanı’na ulaşıldı.

Gündoğdu Meydanı’nda kurulan kürsüden ilk olarak Gezi İsyanı sürecinde yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik, Fadime Ayvalıtaş, Berkin Elvan, Mehmet İstif, Uğur Kurt, Ayhan Yılmaz, Elif Çermik isimleri tek tek söylendiğinde ve Soma katliamında yaşamını kaybedenler için “301 canımız” denildiğinde meydanda bulunanlar hep bir ağızdan “yaşıyor” sözüyle karşıladı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına KESK Dönem Sözcüsü Rukiye Çakır ortak açıklamayı okudu.

Açıklamanın ardından tiyatro gösterileri ve müzik grupları tarafından marşlar söylendi.

İstanbul, Ankara, Adana ve Hatay’da polis saldırıları duyumları nedeniyle gruplar, Konak Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

İkici Kordon üzerinden yürüyüşe geçen gruplara karşı Gazi Bulvarı kavşağında polis gaz bombası, toma araçları ve coplarla saldırdı. Polisin Pasaport’taki cafelerde oturanları  gözaltına alma girişimine yurttaşların tepkisi artınca polis burada gözaltı yapamadı. Gruplar, Gündoğdu Meydanı’na geri çekildi ve burada barikat kurdu. Polisin saldırısı Gündoğdu'da ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde devam etti. Gece yarısını geçen saatlerde dahi polis Alsancak’da şiddet uygulayarak gözaltılar yaptı. Çağdaş Hukukçular Derneği'nden alınan bilgilere göre 70  kişinin gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde muayeneye götürüldüğü bildirildi.

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Yorumlar...