Hazine arazileri imara ve yağmaya açılıyor Ekoloji
24.6.2014 00:17:02

Hazine Arazileri İmara Açılarak Yağma Edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, kıyı ve orman alanlarındaki hazine arazilerini imara açarak sermaye gruplarına tahsis ediyor. Türkiye’de 44 alanda ilan edilen tahsisatın 7 tanesi de Çeşme ve Selçuk’ta yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu ve bu Kanunun uygulanmasına yönelik çıkartılan Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik uyarınca turizm amaçlı yatırım yapmak üzere korunması gereken hazine arazilerini imara açarak yerli ve yabancı sermayeye tahsis ediyor.

Tahsisat için başvuruların 08 Ağustos 2014’te sona ereceği belirtilen ilan sonrasında yapılacak ihaleleri takiben, kamunun kullanımıma açık alanlar, bu tahsislerle sermayeye teslim edilerek halkın ancak paralı kullanacağı şekle dönüştürülecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kamu Taşınmazı Tahsis duyurusunda, Türkiye genelinde 19’u Hazine 24’ü ise Orman mülkiyetinde bulunan 43 noktadaki araziler; termal konaklama tesisi (otel), günübirlik tesis, turizm kompleksi, golf tesisi + termal konaklama tesisi (otel), özel konaklama tesisi, kırsal turizm tesisi veya tatil köyü veya yayla evi, otel veya tatil köyü adı altında tesisler yapılmak üzere tahsis edileceği ilan edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü internet sayfasında Resmi Gazete’de yayınlanan duyuruda, özellikle korunması gereken kıyılar ve orman içinde tahsis yapılacak alanlarda 16616 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü yanında, 33239 m2 alanda turizm kompleksi planlanırken14734 m2 alanda ise günübirlik tesis ve golf alanı öngörülüyor.

İzmir’de 7 alan belirlendi    

Duyuruya göre İzmir’de de 7 alanın tahsis edileceği ilan edildi. İzmir Çeşme Alaçatı Mahallesi Liman Mevkiin’de otel veya tatil köyü,  Alaçatı Mahallesi Liman Mevkiinde günübirlik tesis, Alaçatı Mahallesi Liman Mevkiinde otel veya tatil köyü, Alaçatı Mahallesi Liman Mevkiinde günübirlik tesis yeri olarak dört yer belirlendi. Yine Çeşme Altınkum Turizm Merkezi Musalla Mahallesi Çatalazmak Mevkiinde günübirlik tesis, Çeşme Musalla Mahallesi Çatalazmak Mevkii’nde günübirlik tesis olarak iki yer ve Selçuk Pamucak Turizm Merkezi Selçuk Köyü Pamucak Mevkiinde de bir otel veya tatil köyü olmak üzere toplam yedi yer belirlendi.

0
Yorumlar...