Ege’de Demirtaş rüzgârı Politika
28.7.2014 18:08:07

Ege’de Demirtaş Rüzgârı

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Aydın, Manisa ve İzmir’de yoğun bir ilgiyle karşılandı. Soma’daki maden katliamında yaşamını yitiren madencilerin mezarlarını ve ailelerini de ziyaret eden Demirtaş’ın toplantıları miting gibi gerçekleşti.

10 Ağustos’ta yapılacak seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cumartesi günü Aydın ve İzmir’de; Pazar günü ise Soma, Manisa ve İzmir’de seçim çalışmalarını sürdürdü.

Soma’da Madenci Aileleri ve Madenci Şehitliği Ziyareti

Soma maden katliamında hayatını kaybeden madenci İsmail Cambal'ın evini ziyaret eden Selahattin Demirtaş, Cambal'ın eşi Leyla Cambal ve oğlu İsa Cambal'la sohbet edip aileye başsağlığı diledi ve katliamın sorumlularının peşini bırakmayacaklarını söyledi. Leyla Cambal ve İsa Cambal’ı dinleyen Demirtaş "Bu işte kimin suçu varsa hesabını verecek. Biz bütün emekçiler, yoksullar, işçiler, çalışanların kalbi Soma’da atıyor. Hakkari’den de Ardahan’dan da Edirne’den de Kayseri’den de Samsun’dan da herkesin, bütün emekçilerin gönlü selamı sizinledir. Dayanışma ve acıyı paylaşmak, birlikte mücadele çok önemlidir. Yarın bayramdır, acılı bayramdır. Dayanışma amacıyla bütün Türkiye halkları adına acınızı paylaşmak için buradayız" dedi.

Selahattin Demirtaş daha sonra Soma mezarlığına geçerek madenci şehitliğinde, işçilerin mezarlarına karanfiller bıraktı. Mezarların başında dua eden ailelere başsağlığı dileklerini iletti. Mezarlıkta toplu olarak dualar okundu. Mezarlık çıkışında bir açıklama yapan Demirtaş; ”Başta Soma olmak üzere katliamlarda yaşamını yitiren insanların yakınlarına Bütün işçi ve emekçilere başsağlığı diliyorum” dedi.

Soma’da Katledilen İnsanlık Onurudur, İnsani Değerlerdir

Demirtaş, mezarlık ziyareti sonrasında, “Bir iş cinayetinde bir çırpıda 301 işçi katledildi. 301 işçi, 301 yoksul değil de, 301 zengin, işveren ölseydi tepkiler böyle olur muydu? Başbakan ‘bu işin fıtratında var’  diyebilir miydi? Ortada ne hükümet kalırdı ne vali ne kaymakam kalırdı. 301 emekçi katledildiğinde, katledilen emekçilerin ardından ağızlarından sadece yalanlar dökülüyor. Emekçilerin yoksulların kaderi bu değildir. Gözyaşları da timsah gözyaşları oluyor. Soma da katledilen insanlık onurudur, insani değerlerimizdir. İşçilerle beraber bizimde onurumuz katledildi. Sermaye için madenler çalışsın yeter. Hükümet için uluslararası sermaye ürkmesin yeter, bunlar kazandıklarının yüzde onunu iş güvenliği için harcasalardı, bir tek madencimizin burnu kanamazdı. Burası, çalışanların alınteri ile üretenlerin vatanı. Biz üretiyorsak biz yönetelim” şeklinde konuştu.

Manisa’da Miting

Selahattin Demirtaş, Soma’daki mezarlık ziyaretinin ardından Manisa’ya hareket etti. Demirtaş'a HDP milletvekilleri Levent Tüzel ve Erol Dora, HDP PM ve MYK üyeleri il ve ilçe başkan ve yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda HDP'li eşlik etti.

Manisa Horozköy Meydanında coşkulu bir kalabalığa hitap eden Demirtaş, “Yeni Yaşam teklifimize Türkiye’nin dört bir yanından bütün sınıflar, ezilenler, emekçiler, Türkiye’nin tüm kimlikleri büyük bir coşkuyla sahip çıkıyor. Artık halkımız var olan sistemin dışında daha onurlu ve özgür bir yaşam istiyor. Biz Türkiye’nin emekçi yoksul ve ezilen insanlarıyla birlikte yeni yaşam yolunda ülkede kardeşlik ve barışı inşa edeceğiz” dedi. Demirtaş, “Çankaya da devlet adamı değil halk adamı olacak. Bir para babası değil, halk insanı olacak” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, “Biz Çankaya’ya halk insanı olarak çıkacağız. Kürtler, Türkler, Romanlar, Çerkezler, Aleviler Sünniler olarak Türkiye’nin tüm emekçileri yoksulları ezilenleri olarak Çankaya da olacağız. Başbakanın yaptığı gibi inançları ve kimlikleri birbirine düşmanlaştırmadan, adil, eşit bir yaşam inşa edeceğiz” diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemine değinen Demirtaş; "Önümüzdeki 10 yılda, 100 yılda nasıl bir ülkede yaşayacağınıza karar vereceğiniz bir seçim yapıyoruz. Bu nedenle akılla vicdanla mantıkla yoğrulmuş bir tercih yapmanızı istiyorum. Mevsimlik işçi olanlar tatilde olanlar ne yapıp edip imkanlarını zorlayıp oy kullanmalıdır. Asla sandığa gitmemezlik yapmamalıdır. Herkes bulunduğu yerde oyuna da sandığa da sahip çıkarak bu yeni yaşamı, özgür yaşamı birlikte var etmek için çorbaya tuzunu katmalıdır" diye konuştu.

Taşeron Uygulamasını Anayasa Mahkemesine Götüreceğim

Selahattin Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye'nin tüm ezilenleri yok sayılanları artık bir araya gelsin istiyoruz. Kürt, Türk, Alevi, Sünni demeden bu soygun düzenine bir 'Dur' desinler. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bunu başarabilirsiniz” dedi. Eğer Cumhurbaşkanı seçilirse her zaman olduğu gibi yine emekçinin ezilenin yanında olacağını vurgulayan Demirtaş, “Ben sizin adınıza görev yaparsam taşeron uygulamasını anayasa mahkemesine götüreceğim. Taşeron sistemi kölelik sistemidir. Bu ülkede taşeron sistemi bitecek. Öyle bir sistem kurdular ki taşeronun taşeronu var. Bu kölelik sistemi kalkmalıdır. Cumhurbaşkanı olarak üzerime düşeni yapacağıma söz veriyorum. Cumhurbaşkanı olursak iş güvencesi olmadan hiçbir emekçi çalışmayacak, buna asla müsaade etmeyeceğim. 24 milyon işçinin yarısı kaçaktır. Ülkemizde, ne sendika güvencesi ne sosyal güvence var. Sadece bir milyon sendikalı işçi var. Cumhurbaşkanı olursam tüm bu yasaların iptali için anayasa mahkemesine gideceğiz. Çünkü elimizde uluslararası ILO sözleşmesi var. Cumhurbaşkanı olursam Kenan Evren anayasasını değil uluslararası sözleşmeleri dikkate alacağım" dedi.

"Bizim dışımızda iki adayında ezilenden, emekçiden, yoksuldan, kimliği mezhebi inkar edilenden yana bir tavrı yok. Olmayacak. Zaten devletin başındaki adam kendini padişah zannediyor. Onu bir kademe daha yukarı çıkarmanın manası yok.  'Tayyip Erdoğan'ı seviyorum' diyenler onu başbakan olarak orada bıraksınlar. Bizi başa getirsinler ki Erdoğan’ı frenleyelim. Çünkü bunlardan ezilene adalet gelmeyecek. Bunlar halka adalet getirmeyecekler. Tek başına tüm ülkenin sultanı, padişahı olmak istiyor. Biz hiçbir alanda tekliği savunmayacağız. Ne tek adam olmayı, ne tek din olmayı, ne tek millet olmamayı savunmayacağız. Teklik Allah'a mahsustur. Onun dışındaki teklik faşizmdir" dedi.

Nar Gibi Olacağız. Kabuk Tek, İçi Binlerce Tane Olacak

Hedeflerinin Türkiye’yi bir nar gibi bütün içinde ele almak olduğun söyleyen Demirtaş,"Kürt'ün, Türk'ün, Roman'ın kendi diliyle çocuğunu eğitmesinin savunuculuğunu yapacağız. Nar gibi olacağız. Bizi birleştiren kabuk tek olacak. İçini açtığında binlerce tane olacak. Nar gibi olmazsak bu ülkede mutluluğun tadını alamayız.  Herkesin mezhebini, inancını yaşamasının teminatı olacağız. Cemevi ve camide ibadetlerini yapmak isteyenler, özgürce yapabilecek Bu Cumhurbaşkanlığı seçimi; Duble yol yapıp, duble yolsuzluk yapanlara karşı barışın yolunu yapmak için bir fırsattır. Barışın tüm taşlarını döşemek için bir fırsattır" diye konuştu.

Demirtaş, "Seçim sonuçları bizim savunduğumuz ilkelerin zaferiyle sonuçlanacak. Bunlar istediği kadar seçim çalışmalarımızı engellemek için hareket ve tehdit etsinler, ellerinden geleni yapsınlar. Kullandıkları tek dil küfür, hakarettir. Bize yıllardır, 'bölücü terörist' diyorlar. Biz yıllardır Türkiye'yi adım adım dolaşıp barışı kardeşliği gerçekleştirmek isterken; onlar, ülkeyi birbirine düşman hale getirdiler. Asıl bölücü zihniyetin onlar olduğu anlaşılıyor. Asıl en büyük bölücülüğünün kendisine oy vermeyene, Alevi'ye, Ermeni'ye hakaret eden başbakanın kendisidir. Kendi halkına bu kadar hakaret eden bir lider cumhurbaşkanı olamaz bırakın halkın başkanı olmayı sınıf başkanı bile olmaz" diye konuştu. 

Demirtaş, " Nehirler kirlenmiş, çiftçiler ürün yetiştiremiyor, nehrin suyunu kendi tarlasına bile veremiyor. Bu, hükümetin umurunda bile değil. Hükümetin derdi, yalnızca işverenlerin çıkarlarıdır. İşte bir halk başkanı olursa, cumhurbaşkanı olursa kimse nehirlerimizi, derelerimizi kirletemeyecek. HES'ler kuramayacak. AKP'ye yakın bir şirket, orada termik santral yaptığında burada zeytincilik yapılamayacak. Yani neredeyse 10 milyona yakın bir nüfusu besleyecek zeytinlikler yok olacak. Bunların çözümü, seçilecek bir halk başkanıyla mümkündür" diye konuştu.",

Mitingin ardından Demirtaş, İzmir'de yapılacak toplantıya katılmak için İzmir'e geçti.

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Yorumlar...