Demirtaş’tan İzmir’e demokratik özerklik önerisi Politika
28.7.2014 19:41:41

Demirtaş’tan İzmir’e demokratik özerklik önerisi

Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında sendika, meslek örgütü temsilcileri, yazar, akademisyen, sanatçılarla bir toplantı yapmak için İzmir’de bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Tepekule Kongre Merkezi’ndeki toplantısı, miting havasında gerçekleşti.

Toplantı salonuna sığmayan katılımcıların izlemesi için dışarıya yayın yapan ekranlar kuruldu. Demirtaş’ın toplantı yaptığı Kongre Merkezi’nin yakınında bulunan AKP İzmir İl Başkanlığı önünde toma, akrep araçlarıyla çok sayıda polis adeta AKP il başkanlığı binasını çembere aldı.

9 Ağustos’ta İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak miting için İzmir’e bir daha gelecek olan Selahattin Demirtaş’ın konuşmasından önce Ruşen Alkar ve grubu Kürtçe, Türkçe ve Ermenice müzikler seslendirdi. Salona, slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde giren Demirtaş, uzun süre ayakta alkışlandı.

Başbakan, Cumhurbaşkanı İzmir'le İlgili İstediği Kararı Alamayacak

Demirtaş, yaptığı konuşmada İzmir örneğinden, çoğulculuk ve demokratik özerklik ile ilgili görüşlerini açıkladı. Demirtaş, “Devletle toplumu kendi doğasında var olan çoğulculuğu çok kültürlülüğü dilliliği yeniden organize etmek zorundadır. Bu kadar kültürün olduğu bir yerde ben başkanım diye tek başına yöneteceği bir yapıyı geçtik artıktı. Bizim demokratik özerklik dediğimiz yeni bir modele geçmemiz lazım. İzmir'in büyük bir kısmı Aziz Kocaoğlu'na oyunu verdi ama İzmir'i Kocaoğlu ve ekibi yönetemiyor. AKP, İzmir’i Ankara’dan yönetiyor. İzmir'de hükümet istediği düzenlemeyi yapabiliyor. İzmirliler, bu anlayıştan memnunlar mı? Bir partiye oy veriyorsunuz yüksek de oy alsanız merkezi hükümet, sizi tek başına yönetebiliyor. Bu cendereden çıkış olmayacak mı? Rahatlamak için İzmir'de istediğimiz gibi yaşamak için ille Türkiye'nin yüzde 50'sinin oyunu mu almamız lazım. O günlere ulaşmayana kadar İzmir tehdit altında mı yaşayacak. Hayır. Bizim dönemimizde, yetki burada olacak. Başbakan, Cumhurbaşkanı İzmir'le ilgili istediği kararı alamayacak İzmirli karar alırken hep birlikte karar almalı ki İzmir halkının içi rahat olsun. Bu demokratik özerkliktir” dedi.

Mademki Biz Üretiyoruz Kendimizi de Biz Yönetelim

Demirtaş, Erdoğan ve İhsanoğlu’nun seçim kampanyalarını tek dil ve millet üzerinde sürdürdüğünü, herkese tekliğin dayatıldığını söyleyerek,  “Bize, sizler Türk ve Sunni olacaksın dediler. Bize bu dayatmayı yapanlar bu kimliklerin içini de boşaltıldı. Türklük ve Müslümanlığın da sahtesi dayatıldı” dedi. Erdoğan ve İhsanoğlu gibi gökten zembil gibi inen cumhurbaşkanı adayı olmadığını söyleyen Demirtaş, birçok kesim ve kurumla yürütülen görüşmeler neticesinde Türkiye toplumunda yaşanan parçalanmışlığa son vermek için halklar tarafından görevlendirilen bir aday olduğunu söyledi. Adaylığının mesajının "Kendi kimliğimizle kendimizi yöneteceğiz. Bizler ezilen kimliğimizi ve emekçi olduğumuzu unutmayacağız. Türk, Kürt, Laz ve diğer haklardan emeği sömürülen herkes, bize 'bizi bu devlete ve hükümete teslim etmeyin' diyorlar. Mademki biz üretiyoruz kendimizi de biz yönetelim” olduğunu söyledi.

TRT Genel Müdürü’ne Soruşturma Açacağım

Kendisinin Aydın’daki konuşması üzerine bir açıklama yapan TRT Genel Müdürü'nün “Bundan sonra TRT’yi hedef alan bu ağır ithamlar canlı yayınlarda devam ederse yayını keseceğiz” sözleri üzerine konuşan Selahattin Demirtaş, "TRT'de en az şans verilen kişi bendim. TRT genel müdürü beni eleştirmiş 'yaptığımız canlı yayını da keseriz' demişi. 11 Temmuz'dan bu yana '224 dakika seni canlı verdik' demiş 'daha ne istiyorsun demiş' ama bu tarihten itibaren Erdoğan'ın kaç dakika canlı verdiklerini açıklamıyor. Müdürden Tayyip Erdoğan kaç dakika canlı yayına çıktığını açıklamasını rica ediyorum. Eğer beni canlı olarak verdiğiniz sürenin 50 katından daha fazla Erdoğan'ı göstermemişse gelip senden özür dileyeceğim. TRT'nin bütün kanallarında Erdoğan'ın propagandasını yapıyor. Cumhurbaşkanı seçilirsem yetkim de değil ama ilk iş bununla ilgili soruşturma açacağım. TRT ve Anayasa kanunu sana bu hakkı vermiyor. Senin patronuna diz çöktüğümüzü gördün mü? Tayyip Erdoğan sizi teslim almış olabilir bizi kendinizle karıştırmayın. Bunun hesabını da senden sormayan namerttir. Beyefendi beni tehdit edecek, benim vergilerimle bana şantaj yapacak" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Salondaki Kürtler için konuşmasını Kürtçe bitiren Demirtaş, daha sonra Diyarbakır’a hareket etti.

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Yorumlar...