Bundan böyle her yer Kobanê'dir her yer direniştir Kürt Sorunu
7.10.2014 20:52:17

Bundan böyle her yer Kobanê'dir her yer direniştir

IŞİD vahşetine karşı direnen Kobanê halkıyla dayanışma; AKP ve devletin IŞİD’e destek veren tutumunu protesto amacıyla İzmir’de de emek ve meslek örgütleriyle sol siyasi örgütler ortak eylem yaptı.

KESK, DİSK, TMMOB, HDP, HTKP, ÖDP, Halkevleri tarafından yapılan ortak çağrısıyla Kobane için Konak Eski Sümerbank önünde toplanıldı. Eyleme, çağrıcı kurumlar dışında HDK bileşenleri ve sol siyasi örgütlenmelerde katılarak destek verdiler.

Kobenê direnişini ve direnenlerin lehine, AKP ve IŞİD aleyhine sık sık Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıldığı eylemde İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortak bir açıklama yapıldı. Ortak açıklamayı KESK İzmir Şubeler Platformu dönem sözcüsü Bülent Çuhadar okudu.

IŞİD’in Ortadoğu halklarına yönelik soykırım girişimi

Çuhadar, IŞİD’in başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin ve yine başta Türkiye olmak üzere bölgedeki işbirlikçilerinin Ortadoğu’ya yönelik hesap ve politikaları sonucu ortaya çıkan,  beslenip büyütülen bir örgüt olduğuna işaret ederek “IŞİD bugün Irak’ta, Suriye’de, Rojava’da halkları katlediyor, yüz binlercesinin binlerce yıldır yaşadığı coğrafyadan sürerek acılar içinde yaşamasına neden oluyor. Alevi, Hıristiyan, Ezidi, Kürt, Arap ve Türkmen halklarına yönelik toplu cinayetlerini, insanlık dışı vahşetini adım adım uyguluyor kendinden olmayan hiç kimseye yaşam hakkı tanımıyor, Ortadoğu’yu koyu bir karanlığın içine sürüklüyor” dedi.

Çuhadar, despotik Baascı rejimlerin birer birer çökerken, yıllarca bu rejimlerin baskı altında bir arada tuttukları farklı halkların ve inançların Rojava devrimiyle birlikte özgürleşme; gönüllü, demokratik ve eşit biçimde bir arada yaşama imkânı ortaya çıktığını hatırlatarak, “IŞİD’in Ortadoğu halklarına yönelik soykırım girişimine Rojava Devrimi set oluşturuyor” ifadelerini kullandı.  

Rojava’da Ortadoğu’nun İki Yaşam Modeli Çatışıyor

Ortadoğu’da Kürt halkının Rojava’da inşa etmeye çalıştığı model ile IŞİD’in dayattığı bir yaşam modelinin karşı karşıya geldiğini söyleyen Çuhadar, “En yalın ifadelerle dile getirilen bu iki anlayışın mücadelesi Ortadoğu halklarının geleceğini, kaderini belirleyecek” vurgusunu yaptı. 

Çuhadar,  AKP hükümetinin yeni bir savaş ve işgal tezkeresi çıkartarak, IŞİD faşizmine her türlü desteği vererek, direnen Kobanê halkına destek olanlara kimyasal gaz ve bomba yağdırarak tarihsel olarak yerini karanlıktan yana seçmiş olduğuna dikkat çekerek, “Bugün gelinen nokta herkes yerini daha net bir şekilde belirlemek zorundadır” dedi.

Kobanê’nin her metrekaresinde insanlık onurunu savunmak için direnen Kürt halkı ve onun savunma güçlerinin büyük bir soykırım ve katliamla karşı karşıya olduğunu hatırlatan Bülent Çuhadar, “Kobanê halkının direnişi başarıya ulaştırabilmesi için Türkiye sınırları içinden geçen ve Mürşitpınar sınır kapısına ulaşan silah ve insani yardım koridorunun oluşturulmasına acil ihtiyaç vardır. AKP iktidarı gerçekten ülke ve bölge barışına karşı bir nebze olsun sorumluluk duyuyorsa, yaşanacak bir katliamın tarihsel vebalini taşımak istemiyorsa bu koridoru derhal açmalıdır. Halkların iradesine saygı göstererek Rojava’da oluşan demokratik ve özerk kanton yönetimi statüsünü tanınmalıdır” sözleriyle Hükümete çağrı yaptı.

Barış ve Çözüm Serhıldanlar ile Gerçekleşecek.

Çuhadar, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, Kobanê'de yaşanan katliam girişimine karşı tüm insanlığı ve halkları duyarlı olmaya ve harekete geçmeye davet ederek “7'den 70'e tüm Türkiye halklarını sokağa, alan tutmaya, harekete geçmeye Kobanê'deki kuşatma ve vahşi saldırganlık son bulana kadar süresiz direnişe” çağırarak “Bundan böyle her yer Kobanê'dir her yer direniştir” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Bülent Çuhadar’dan sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il eşbaşkanı Cavit Uğur bir kısa konuşma yaptı. Uğur, konuşmasında bu Kobanê direnişin sadece Kürtlerin değil, insanlık onuru ve enternasyona bir direniş olduğunu, Rojava’da ki inşa edilen yaşamın eşitlik ve özgürlük mücadelesi yürüten herkesin ortak mücadelesinin önemli bir mevzisi olduğuna dikkat çekti. Sol siyasi yapılanmaların bu mücadeleyi ortaklaştırmasının yeni yaşamın ve AKP’nin temsil ettiği siyasi anlayışa karşıda bir mücadele olduğunu söyledi. Cavit Uğur, Abdullah Öcalan’ın önceki Newroz’da ortaya attığı barış ve çözüm önerisine dikkat çekerek “biz burada bir özeleştiri yapıyoruz. Barış ve çözümü sadece görüşmeler yoluyla yapılacağı yanılsamasına düştük. Oysa sayın Öcalan, bize yeni mücadele önerirken barış ve çözümün serhildanlar ile olabileceğii işaret etmişti. Biz bunu şimdi daha iyi anlıyoruz, bundan sonra bulunduğumuz her yerde serhildanlarla mücadele edeceğiz” dedi.

Cavit Uğur’dan sonra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İzmir il eşbaşkanı Yusuf Kaya Kürtçe konuşmasında direnişin parçası ve Öcalan’ın önerilerinin yürütücüsü olacaklarını söyledi.

Saat 16.00’da başlayan eylem konuşmalar, sloganlar eşliğinde oturma eylemiyle saat 18.00’e kadar sürdü. Semtlerde yapılacak eylemlerin duyurusu doğrultusunda eylem sona erdi.

0
1
2
3
4
5
Yorumlar...