Yüksekdağ: AKP, Soma ve Ermenek’te sermayeyi koruyor Politika
4.12.2014 21:47:54

Yüksekdağ: Madenciler gününü Soma’lılara sorun

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 301 işçinin katledildiği Soma’yı ziyaret etti. Dev-Maden Sen’i ziyaret eden Yüksekdağ, işsiz kalan madenciler ile görüşüp durum hakkında bilgi aldı. Yüksekdağ daha sonra zeytin katliamının yaşandığı Yırca’ya giderek köylüler ile görüştü. 

AKP, Soma ve Ermenek’te sermayeyi koruyor

2821 işçinin işsiz kaldığı Soma’ya ziyarette bulunan Figen Yüksekdağ, ilk olarak DİSK- Dev-Maden Sen’i ziyaret etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, “Birbirimize ihtiyacımız olduğu bir dönemdeyiz. Soma’da kaza olduğu söylenen olayda bir katliam yaşandı ve 301 işçi hayatını kaybetti. Acımız dinmemişken, Soma ikinci bir felaket ile karşı karşıya kaldı. 2800’ün üzerinde işçimiz işsiz kaldı. AKP ile sermaye birlikte iyi oyun oynuyorlar. İşçi düşmanı siyasetten her şey beklenir. Biz bu iktidarı iyi tanıyoruz. AKP, Soma ve Ermenek’te sermayeyi koruyor. Çünkü bu sermaye grupları AKP’nin yandaşlarıdır. Soma’da 13 Mayıs’ta yaşanan organize bir cinayettir. Önce delilleri ortadan kaldırıyorlar, sonra da katliamı aklamak için komisyonlar kuruyorlar” dedi. 

Araştırma raporu da sermayeyi koruyor

Kurulan Soma Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarına da değinen Yüksekdağ, “Soma raporunda hiçbir şey yok. Olay raporlarda iş kazası olarak adlandırılıyor. Rapor sermayeyi aklamak için dile getirilmiş gibi. 4 Aralık Madenciler gününde 2800’ün üzerinde işçi, işsiz kaldı. Madenciler Günü’nü gelin de Soma’lılara sorun.” dedi. 

Madenleri TKİ işletsin

Figen Yüksekdağ, işçilerden Serkan Çaylak ve Ali Söğüt ile sohbet etti. İşçiler güvenli çalışma koşullarında çalışmak istediklerini belirtirken, rödovans sözleşmelerinin iptal edilmesini ve madenleri Türkiye Kömür İşletmeleri’nin çalıştırmalarını istediler. Faciada eşini kaybeden Naciye Kaya, işçilerin haklarını almaları için birlikte mücadele yürütmesi gerektiğini söyledi. Madenciler Yırca köylülerinden ders almalıdır, o köylüler gibi yüreklice mücadele etmelisiniz dedi.

Kaymakam Aşçı: İşçilerin işten çıkarılmasını tasvip etmiyoruz.

Yüksekdağ, beraberindeki heyet ile Soma Kaymakam’ı Bahattin Aşçı’yı makamında ziyaret etti. Aşçı, “Soma'da yaraların sarılmadığının dile getirilmesi üzerine, "Türkiye'de meydana gelmiş kazalarda Soma, devletin en çok elini uzattığı kazadır. Tümünü toplasanız bir can etmez ama 'yaraların sarılması için bir şey yapılmadı' denemez. İşçilerin kış günü işten çıkarılmalarını tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

0
1
2
3
4
5
6
7
8
Yorumlar...