Maden mühendisleri: Soma’da mühendisler günah keçisi ilan edildi Emek
4.12.2014 22:03:25

Maden mühendisleri: Soma’da mühendisler günah keçisi ilan edildi

Soma Hükümet Meydanı’nda toplanan Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi üyeleri, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya KESK ve DİSK-Dev- Maden Sen üyesi işçiler de destek verdi.

Dünyada madencilerin 4 Aralık’ı bir coşku içinde kutladığını belirten Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, Türkiye’de madencilerin iş cinayetlerinden dolayı acılar içerisinde olduğunu söyledi. Soma’da yaşanan faciada 5’i meslektaşımız 301 maden emekçisi yaşamını yitirdiğini kaydeden Yüksel, Facia sorası 40’ı Soma’da, 4’ü Ermenek’te olmak üzere 44 meslektaşımıza dava açılarak, günah keçisi seçilmiş ve sanık olarak mahkemeye sevk edilmiştir“ dedi.

Asıl yargı önüne çıkması gerekenlerin, Santa Barbara döneminde yapılan madenciliğe izin verenler, izin vermekle kalmayıp bekçiliğini yapanlar, bekçilik yapmakla da kalmayıp dayıbaşılık gibi çağdışı bir uygulamanın devamı için gerekli koşulları sağlayanların olduğunu söyleyen Yüksel, maden ve iş güvenliği yasalarında gerekenlerin yapılmadığını, bunun da onların fıtratlarında olduğunu söyledi.

Yüksel, “13 Mayıs’ta Soma’da, 28 Ekim’de Ermenek’te yaşanan iş cinayetleri ve facialarda bilirkişi raporlarıyla kusurlu bulunan ETKB ve MİGEM yöneticileri; hesap vermek yerine, sorumluluğu meslektaşımız olan maden mühendislerine yüklemeye çalışmaktadırlar. Hatta bununla da yetinmeyen MİGEM, Maden Kanunu’ndan gelen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorumluluğunu taslak ile ortadan kaldırmaktadır. Bu durum da göstermektedir ki; bilirkişi raporlarında belirtilen görev ve sorumluluklarını dahi yerine getirmeyen yetkililer, işlemiş oldukları kusurları zımnen kabul etmektedirler” diye konuştu.

 

0
1
2
Yorumlar...