İZBAN’da Sendika Düşmanlığı Emek
9.12.2014 09:59:10

İZBAN’da Sendika Düşmanlığı

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eşit oranda ortak oldukları ve Aliağa – Cumaovası arası banliyö hattı işletmesini yapan İZBAN’da güvenlik görevlisi olarak çalışan Mustafa Özgüç’ün sendika temsilcisi olduktan sonra işten çıkarılması tepki ve dayanışma çağrısı yapıldı.

İZBAN’da, taşeron şirket olan Öztaşlar Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Limited Şirketi personeli olarak çalışırken Türk İş’e bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik İş) üyesi olan ve sendika tarafından baş temsilci olarak atanan Mustafa Özgüç, taşeron şirket tarafından Ankara 25. Noterliği aracılığıyla fesih ihbarnamesi gönderilerek 5 Aralık’ta işten çıkarıldı.

Güvenlik İş Sendikası yaptığı yazılı açıklamada, “Özel Güvenlik Görevlilerini birleştirici güç olan Güvenlik İş Sendikamıza Anayasa'nın verdiği güvence ve kanuni haklarını kullanarak üye olması ile birlikte bazı yönetici şahıslar, kendilerini Anayasa'dan ve kanunlardan üstün görüyor olacak ki TCDD ve  İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı kuruluş olan İZBAN'da özel güvenlik işçisi olarak çalışan Sendikamız Baş Temsilcisi Mustafa Özgüç hukuka aykırı olarak keyfiyetle işine son verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Dayanışma Çağrısı

Sürecin başından itibaren TÜRK-İŞ ve Güvenlik İş olarak hukuki süreci başlattıkları yer verilen açıklamada “Güvenlik İş öncülüğünde geniş katılımla üyelerimizin  ve özel güvenlik işçilerinin var gücüyle 14 Aralık 2014 Pazar günü saat 15:30 da İzmir Konak Meydanında  toplanıp saat 16:00'da eylem ile basın açıklamasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesinin önüne siyah çelenk” bırakacakları belirtilerek dayanışma çağrısı yapıldı.

0
Yorumlar...
erdal ervan,9.12.2014 21:20:11
Dik dur ve gülümse... Bırak neden gülümsediğini onlar merak etsinler... İzbandan Mustafa'yı koparabilirsiniz ama İzbana SENDİKANIN gelmesini önleyemezsiniz...