Meydanlar 'Roboski İçin Adalet'i haykırdı Kürt Sorunu
28.12.2014 21:36:05

Meydanlar ‘Roboski için Adalet’i haykırdı

28 Aralık 2011’de Roboski köyü yakınlarına TSK'nın F16'larından atılan bombalarla 17'si çocuk,  35 kişinin öldürülmesinin üçüncü yılında “Roboski İçin Adalet” şiarıyla İzmir’de etkinlikler yapıldı.

İlk olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü tarafından yapılan çağrıyla Konak’ta bir etkinlik yapıldı. İkincisi de İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) sanatçılarının Karşıyaka’da yaptığı etkinlik oldu.

HDP İzmir İl Örgütünün çağrısıyla Konak Pier önünde bir araya gelen gruplar “Adalet Adalet Roboski’ye Adalet, Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek” sloganları ile Konak Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.  “Roboski’ye adalet/HDP” yazan pankart yanında Kürtçe ve Türkçe “adalet” yazan dövizler ile katliamda ölen 34 kişinin isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşındı.

Yargı Süreci Adalet İçin Değil Katliamcılar İçin Çalıştı

Merkez bankası önünde kurulan sahneden “AKP’nin karnesi Roboski’dir” vurgusu yapıldı.

Katliamda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşundan sonra HDP İzmir il eşbaşkanı Mizgin Irgat Kürtçe olarak katliamı kınayan ve adalet talebini dile getiren bir konuşma yaptı. HDP İzmir il eşbaşkanı A. Cavit Uğur’da Türkçe yaptığı açıklamada 3 yıl geçti; Roboski’yi unutmayacağız, hesabını soracağız” vurgusu yaptı. Cavit Uğur, “Roboski Katliamı'nın üzerinden üç yıl geçti, ancak sorumlular hala yargı önüne çıkarılmadı. Roboski’li Kürt ailelerin payına ise suçlanmak, azarlanmak, soruşturulmak ve tutuklanmak düştü. Roboski Katliamı’nda yakınlarını kaybedenlere bir özür bile çok görüldü” sözleriyle açıklamasına başladı.

Yargı sürecine dikkat çeken Uğur, “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada, şüphelilerin isimleri dahi tespit edilmeden görevsizlik kararı verildi ve dosya Genelkurmay Askeri Savcılığı’na devredildi. Bu savcılık da soruşturmayı usulen yürüttü. Kurum içi yazışma yoluyla katliamın gerçekleştiği emir komuta zincirini tek tek tespit etmesine rağmen, faillerin hiç birinin ifadesini dahi almadı ve takipsizlik kararı verdi. Buna itiraz başvurusu ise katliama imza atan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca reddedildi. Temmuz 2013’te Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruda da halen bir sonuç elde edilmedi. Meclis’te kurulan komisyonun AKP’li çoğunluğu, katliamın aydınlatılması için değil, üstünün örtülmesi için raporlar yazdı. Katliama açıklık getiren raporlarımız, TBMM'nin internet sitesine bile konulmadı” ifadeleriyle bilgi verdi.

Katliamın Planlayıcısı ve Karar Veren Gücü Siyasi İktidardır

Roboski Katliamı, Kürt halkına yönelik özel savaş politikalarının bir sonucu olduğuna vurgu yapan Cavit Uğur, “son derece planlı ve bilinçli yapılmıştır. Katliamın planlayıcısı ve karar veren gücü siyasi iktidardır. Bu nedenle aradan 3 yıl geçmesine rağmen, sorumlu hiçbir kişi tutuklanmadı ve soruşturmaya alınmadı” dedi.

İnsanlık dışı uygulamaları yok saymanın, unutturmanın ya da üstünü kapatmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Uğur, “bu katliamın üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, iktidar kendi icraatıyla yüzleşmeyi reddetse de, bu katliamın failleri yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadan kalıcı, adil ve onarıcı bir toplumsal barış sağlanamayacaktır sözlerinin ardından “bu konu açıklığa kavuşana, siyasi ve askeri sorumlular yargılanıp ceza alana kadar susmayacağız” ifadelerini kullandı.

HDP İzmir İl eşbaşkanlarının açıklamalarından sonra oturma eylemi yapıldı.

Acıları Paylaşmak için Müziğin dili

Karşıyaka’da da İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) sanatçıları Karşıyaka İzban İstasyonu önünde bir araya geldiler. İstasyon yanındaki havuz başında Roboski’de katledilenlerin fotoğraflarının yer aldığı ve “Roboski İçin Adalet İstiyoruz” pankartı açıldı ve fotoğrafların üzerine karanfiller konuldu. İzmir Müzisyenler Derneği sanatçıları, bu etkinliği yapmalarının gerekçesini açıklarken; halklar arasında örülen nefret duvarlarını yıkmak için müziğin dilini kullanacaklarını, farklı coğrafyalarda yaşanan acıların paylaşılması ve dayanışmanın çoğaltılması ile adalet ve eşitlik mücadelesini güçlendireceklerini, iktidarların savaş politikalarına karşı çıkışı dile getirmek amacını güttüklerini dile getirdiler.

Müzisyenler, açıklamada Roboski’de yaşamını kaybedenlerin ailelerin, Türkiye’nin başka yerlerinde yaşanan acıları paylaşmak için acının yaşandığı her yere gittikleri belirtilerek, “Roboskili aileler, Gezi direnişinde yaşamını kaybeden gençlerin cenazelerine katılarak ailelerin acılarını paylaştılar. Soma maden katliamından sonra madenci ailelerinin acıları paylaşmak için Soma’ya giderek acıları paylaşmanın örnek davranışını gösterdiler. 2012 yılının Ağustos ayında Roboski yakınlarında yaşanan şoför ile dokuz askerin hayatını kaybettiği kazada ilk yardım ve kurtarma çalışmalarına Roboskili aileler koştu ve kindar olmayan, acıları paylaşan, dayanışmada örnek alınacak insanlar olduklarını hepimize ders vererek gösterdiler” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamadan sonra İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) sanatçıları, yaklaşık iki saat süresince Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Arapça, Rumca müziklerle halkları müzik dilinde birleştirdiler.

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Yorumlar...