Termik tehdit: Aliağa Ekoloji
12.3.2012 11:42:46

Aliağa, Menemen, Foça başta olmak üzere İzmir’i kül, duman ve asit yağmuru altında bırakacak, iklim değişikliğini en çok hızlandıran unsurlardan olan kömürle çalışacak termik santrallerin engellenmesi için İzmirliler belgesel film ve kampanyalarla seferber oldu.  
 
Aliağa Belediyesi, kömürle çalışacak ilk termik santrale inşaat ruhsatı vererek ekolojik yıkıma yol vermişken, 11 Şubat 2012 tarihinde başlatılan kampanya için şehir merkezlerinde, semtlerde, çarşılarda, pazarlarda imza ve bilgilendirme standları kuruluyor. Kampanyanın bir başka ayağını oluşturan internet (http://www.1milyon.org) üzerinden de katılım mümkün.
 
6 Mayıs’a kadar sürecek olan “1 Milyon İzmirli termik santrale karşı” kampanyası hızlanıyor. 6 Mayıs, Hıdırellez günü Aliağa termik santral sahasında buluşma sloganıyla sürdürülen kampanya organizasyonu 1 Milyon İzmirli Platformu üzerinden yürütülüyor.
 
Ezgi Yazgülü Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu, Cesur Öcal’ın kamerasından görüntülerin yer aldığı Aliağa’daki ekolojik yıkıma dair “TERMİK TEHDİT: Aliağa” belgeseli soruna dikkat çekiyor.

 

1995 yılında termik santrale karşı insan zinciri eyleminden görüntüler:

Kaynak: www.1milyon.org

0
Yorumlar...