Arizona'da ırkçı yasa Yazılar
13.6.2010 13:38:08, George K

23 Nisan 2010’da Arizona Valisi Jan Brewer eyalet meclisinde kabul edilen yasayı imzalayarak yürütmeye soktu. Yeni yasa "Polisi Destekleme ve Huzur Sağlama" adını taşıyor. Bu yasaya göre Arizona eyaletindeki göçmenlere kimlik taşıma zorunluluğu getiriliyor. Yasa, polise şüphelendiği kişilere kimlik sorma yetkisi veriyor.

Bu yasa polisin göçmenlik sorunu için yetkilerin artırılması yönündeki çağrıların arttığı bir dönemde gündeme geldi. Yasayı protesto için günlerce valilik önünde protestolar yapıldı. Vali yasayı imzalamadan önce valinin veto etmesi için kampanyalar düzenlendi, hatta Obama bile yasanın sorunlara yol açacağını söyledi. Ancak vali yine de imzaladı. 1 Mayıs'ta protestolar ülke geneline yayıldı.
 
Bu yıl yaklaşık 90 şehirde 1 Mayıs'ta yürüyüşler düzenlendi. Şikago'da 10 bin, Dallas'ta 20 bin , New York'da 25 bin, yürüyüşlerin en büyüğü olan Los Angelas'ta 50 bin kişi yürüdü. Ancak hiçbir gösteri 2006 yılında Los Angelas'taki 1 milyon göçmenin katıldığı mitingin sayısına ulaşmadı. Hemen hemen her gösteride Arizona'daki yasa protesto edildi. Illinio eclıs üyesi Luis Guiterrez protestolardan birinde tutuklandı. Arizona Baseball Oyuncuları Derneği, yasağı protesto eden bildiri yayınladı.
 
Yasayı iptal etmek için davalar açıldı. Dava açanlardan biri de bir bölgenin polis şefi oldu. Polis şefine göre yasa yüzünden göçmenlerle kurulan iyi ilişkiler bozulacak ve görevini bu yüzden yürütemeyecek. Göçmenliği düzenlemek için çıkarılan yasaların Amerikan eyaletlerinde sayıları her yıl artmakta. 2005 yılında 300 yasa teklifi verilmiş, ancak 40' ı yasaya dönüşmüş. 2006'da bu sayı 570'e, çıkan yasa sayısı 84 'e ulaşmış. 2007'de ise bu rakam 1562'ye ve çıkan yasa sayısı 240'a fırlamış. Bu yıl 1000'in üzerinde teklif var. Bu yasa teklifleri ve çıkan yasalar genelde kimlik düzenlemeleri, polis yetkileri, işçi hakları, sağlık hizmetleri gibi göçmenleri yakından ilgilendiren konuları kapsamakta.
 
Yasama alanındaki bu olağan dışı hareketlenme ülke içindeki politik tartışmaların yoğunluğundan kaynaklanmakta. Son yıllarda göçmenlik konusu Amerikan politik tartışmalarının odak noktalarından birini işgal etmekte. Bu, Amerikan sağının ve solunun sık sık karşı karşıya geldiği bir konu. Arizona'daki yasa ve buna benzer yasalar protestolara yol açarken aslında bu yasalar Amerikan halkının desteğini almakta. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre halkın yüzde 50'sinden fazlası bu Arizona yasasını desteklemekte , yüzde 79 oranında Amerikalı yasal olmayan göçmenlerin vatandaşlara verilen haklardan yararlanmaması gerektiğini düşünmekte. Arizona'daki yasa, başka eyaletlere de ilham kaynağı olmuş ve şu anda ondan fazla eyalet buna benzer yasa üzerine çalışmaya başlamış durumda. Sağcıların göçmenlere yönelik saldırıları artarak sürmekte. Arizona, sadece göçmenlerin seyahat özgürlüğünü kısıtlamakla kalmadı, aksanlı öğretmenleri işten attı, bazı okullardaki ulusal ve ırksal kimlikle ilgili araştırmalara verilen fonları kesti. 
 
Sağın ünlü temsilcileri de saldırılarını artırmaktalar. Fox televizyonun yıldızı Bill O'Reily sık sık aşağlayıcı sözler etmekte. Hatta CNN'den ayrılan güya orta yolcu Lou Dobbs açık açık silahli milislerin göçmenlikle ilgili savlarını desteklemekte. Bazı Cumhuriyetçi kongre üyeleri göçmenleri işgalciler diye nitelemekte. Seattle'da 1 Mayıs'ı protesto edenler ellerinde bir beyaz Amerikalının resmi ve altında "göçmenlerce öldürüldü" yazan pankartla gösteri yaptılar. Göçmenlerin potensiyel suçlu görülmesi bu çevrelerde çok yaygın.
 
Obama seçim döneminde göçmenlikle ilgili yasal düzenleme yapacağına söz verdi ve Hispanik kesimden rekor derecede oy topladı. Özellikle Florida gibi eyaletlerde seçimi kazanması bu desteğe bağlanabilir. Bakanlık seçiminde de Hispanik pek çok adayı bakan yaparak olumlu mesajlar gönderdi. Ancak asıl beklenen yasal düzenleme ile ilgili herhangi bir hareket gözlenmiyor.
 
Yazarın diğer yazıları
·         Kapital evrimleşiyor
Yorumlar...